luty 2016

Putin pozdrowił Ilvesa w Dzień Niepodległości Estonii

Prezydent Rosji Władimir Putin pozdrowił prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa w Dniu Niepodległości Estonii.
 
 
 
 
Putin życzy szczęścia i dobrobytu Estończykom – taką informację opublikowano na facebookowym portalu ambasady rosyjskiej w Estonii.
 
 
 Rosyjski śmigłowiec naruszył estońską przestrzeń powietrzną

Rosyjski ambasador został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Estonii, gdzie wręczono mu notę protestacyjną, po tym, jak rosyjski śmigłowiec MI-8 naruszył estońską przestrzeń powietrzną.
 
 
 
 
Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzeczyło informacjom estońskich sił zbrojnych o ewentualnym naruszeniu granicy przez rosyjski helikopter, podają RIA Novosti.
 
 
 
„Osiemnasty lutego w określonym obszarze nie prowadzono żadnych lotów śmigłowców wojskowych” - poinformował serwis prasowy rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
 
 
 
Estończycy twierdzą, że Rosyjski śmigłowiec wojskowy naruszył przestrzeń powietrzną Estonii nad Vasknarva o godz. 11. 55 czasu lokalnego, podaje Postimees. 
 Na Łotwę niezwykle wcześnie w tym roku wróciły bociany

W tym roku na Łotwę niezwykle wcześnie wróciły bociany, poinformował na Twitterze obserwator ptaków Kaspar Funts.
 
 
 
 
Dla białych bocianów to nowy rekord, jeśli chodzi o wczesne przyloty. Dotychczasowy rekord należał do ptaka, który dotarł na Łotwę 04 marca 2015.
 
 
 
Pierwszego białego bociana na Łotwie wypatrzono w Kekavie, donosi TVNET.
 
 W Estonii borsuki wędrują po mokrym śniegu. Czy poczuły już wiosnę?

Na granicy rejonów Harjumaa i Raplamaa mieszka rodzina borsuków. Ostatnio udało się je sfilmować, kiedy zwierzęta wyszły na nocny spacer i buszowały w promieniu 50 metrów od swojej nory.


Rankiem rosyjski samolot prezydencki z patriarchą Cyrylem na pokładzie przeleciał nad Estonią

Samolot prezydenta Rosji Władimira Putina dzisiaj rano przekroczył przestrzeń powietrzną Estonii.

 

 

 

Samolot wszedł w przestrzeń powietrzną Estonii w południowej części kraju i opuścił ją w rejonie wysp, pisze Postimees.

 

 

Według strony internetowej Flightradar, który wyświetla dane samolotu, maszyna leciała nad Võru, Parnu i pomiędzy wyspami Hiiumaa i Saaremaa. Potem samolot przekroczył przestrzeń powietrzną Szwecji i Norwegii, a następnie udał się w kierunku Kuby.

 

 

Na Kubie odbędzie się spotkanie patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem. Niektórzy komentatorzy uważają, że na pokładzie specjalnie skonstruowanego IL-96 mógł przebywać także Władimir Putin. Estońskie służby lotnicze nie komentują tych rewelacji. Samolot leciał ze statutem „chroniony”.

 

 
Dwóch Wietnamczyków próbowało dostać się do Finlandii, przekupując funkcjonariusza rosyjskiej straży granicznej

W Petersburgu osądzą dwóch Wietnamczyków, jak również ich wspólników, za korupcję, pisze Rosblat.

 

 

 

Służba prasowa Prokuratury w Petersburgu poinformowała, iż sąd od października zajmuje się sprawą dwóch obywateli Wietnamu, którzy próbowali przekupić rosyjskich pograniczników, aby dostać się na terytorium Republiki Finlandii.

 

 

 

Kooperował z nimi rosyjski urzędnik, który przyjął łapówkę w wysokości 3 tys. euro i obiecał łatwe przejście się na teren Skandynawii. Pieniądze zostały przekazane w samochodzie 26 października 2015 roku w formie zaliczki 20 tys. 500 rubli.

 

 

 

Później jednak, nielegalni podróżnicy zostali zatrzymani przez rosyjską policję.

 

 
Estońscy naukowcy opracowują szczepionkę przeciwko wirusowi Zíka

Naukowcy z Uniwersytetu Tartu otrzymali środki na opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi Zíka. Pierwsze wyniki badań przedstawią po dwóch lub trzech miesiącach pracy, donosi estońska telewizja.Na wodach terytorialnych Estonii zatonął rosyjski holownik Vega

W sobotni wieczór na wodach estońskich zatonął holownik Vega, która nie miał żadnego ładunku na pokładzie, ani załogi…
 
 
 
 
Departament Policji i Straż Graniczna w Tallinie otrzymały sygnał SOS o godz. 19.38 czasu estońskiego. Informacja pochodziła z rosyjskiego holownika Zubr. Okazało się jednak, że na wodach terytorialnych Estonii tonie statek Vega, na którym nie było, jak się okazało, ani załogi, ani żadnego ładunku.
 
 
 
 
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie morskim, porzucenie statku uważane jest za poważny incydent morski.
 
 Brutalne pobicie śmietnika skończyło się kradzieżą kamery

22 stycznia około 23.25 kamera monitoringu miejskiego w Valga (Estonia) zarejestrowała dwóch agresywnych mężczyzn, którzy, kradnąc kamerę, próbowali ukryć akt wandalizmu, pisze Valgamaalane.
 
 
 
 
„Kamery nadzoru znajdują się w miejscach publicznych, aby zapobiegać lub rozwiązywać różne incydenty. Zatem młodzi ludzie odpowiedzą także za kradzież urządzenia” – skomentował zdarzenie Robert Kyvask, kapitan policji w Valga. „Pobicie śmietnika, trudno jest komentować…" - dodał.
 
 
 
Policja prosi o identyfikację sprawców rozboju i bohaterów filmu pod nr telefonów + 372 5330 612 7156 lub 3000.
 
  Seoses süüteomenetlusega teeme kindlaks videol olevad isikud. Informatsiooni ootame telefonile 53307156 või politsei infotelefonile 6123000 Posted by Valga konstaablijaoskond on Monday, February 8, 2016
 Tallinn - agresywny kierowca autobusu miejskiego

Firma AS Tallinna Linnatranspordi zapewniała w ubiegłym tygodniu, że kierowca autobusu, który stworzył kilka niebezpiecznych sytuacji na drodze, nie złamał przepisów. Okazało się, że informacje te nie odpowiadają rzeczywistości, pisze Tallinncity.