Marzec 2016

W ubiegłym roku Finowie częściej jeździli do Estonii i rzadziej do Szwecji

W ubiegłym roku Finowie bardzo często odwiedzali Estonię w porównaniu do 2014 roku. Estonia była ich głównym miejscem wypoczynku za granicą, według Fińskiego Departamentu Statystyk.

 

 

 

W ubiegłym roku, drugim ulubionym miejscem do urlopowania dla Finów była również Hiszpania.

 

Wzrosła też popularność turystyczna Niemiec, Grecji, Norwegii i Portugalii.

 

W kontekście krajów azjatyckich, spadła liczba podróży do Tajlandii, ale wzrosła liczba wyjazdów do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

W ubiegłym roku Finowie częściej niż w 2014 roku wyjeżdżali za granicę w celach rekreacyjnych.

 
W związku z atakami terrorystycznymi w Brukseli zamknięto przedstawicielstwo Łotwy w UE

W związku z ostatnimi zamachami na lotnisku i stacjach metra w Brukseli, podjęto decyzję o zamknięciu przedstawicielstwa Łotwy w Unii Europejskiej (UE). Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs, pisze Delfi.

 

 

 

Decyzja ta została podjęta ze względów bezpieczeństwa.

 

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łotwy wciąż nie ma informacji, czy ktoś z obywateli tego kraju nie ucierpiał podczas ataków. Łotewski MSZ wzywa wszystkich, którzy są obecnie w Brukseli lub w Belgii, aby kontaktowali się z placówką konsularną.

 

 

Według Delfi, w Brukseli przebywa kilka tysięcy Łotyszy. Regularnie podróżują tam, tj. w przypadku innych krajów UE, łotewscy urzędnicy i politycy.

 

 

Rinkēvičs powiedział, że powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ z powodu przeciążenia sieci telefonii komórkowej, mogą być utrudnienia przy kontaktowaniu się z konkretnymi ludźmi.

 

 

Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że walka z terroryzmem będzie długa. W dniu 22 marca br. w godzinach porannych na lotnisku Zaventem w Brukseli miały miejsce dwie silne eksplozje. Wiadomo, że zginęło co najmniej 28 osób, a liczba ofiar może być większa. Wielu ludzi odniosło ciężkie obrażenia. Wybuchy miały miejsce także w metrze w Brukseli.

 Rosyjska piosenkarka zażądała usunięcia flag ukraińskich na koncercie w Wilnie

Rosyjska piosenkarka Zemfira zażądała od fanów, aby usunąć flagi Ukrainy z widowni, podają litewskie media. Kobieta powiedziała, że mieszka w Rosji, a koncert odbywa się na Litwie.

 

 

 

„Wy kochacie swój kraj? Ja kocham mój" - powiedział Zemfira.

 

To nie pierwszy incydent z epizodem ukraińskim na koncertach tej artystki. Rok temu podczas występu Rosjanka wzięła od fanów flagę Ukrainy, odwróciła ją do góry nogami i uwiązała na statywie mikrofonu.

 

 

Trasa koncertowa Zemfiry pn. Mały człowiek, która rozpoczęła się 04 lutego br., obejmuje 20 miast w Rosji i za granicą.

 
Łotewski policjant może zostać zwolniony z pracy za nieprzychylne komentarze wobec ofiar ostatniej katastrofy lotniczej w Rosji

Na Łotwie mogą zwolnić ze służby policjanta, który wypisywał kontrowersyjne komentarze na policyjnym portalu pod adresem ofiar katastrofy w Rostowie nad Donem. Jego stwierdzenie, że „w tym, co się stało nie ma nic złego", poruszyło większość obywateli Rosji, pisze NEWSRU.
 
 
 
 
W obliczu śmierci wielu ludzi takie zachowania budzą uzasadnione emocje. W niedzielę, rosyjski burmistrz Rygi Nil Uszakow napisał na swoim profilu na Facebooku, że wkrótce łotewska policja podejmie decyzję w tej sprawie.
 
 
 
Niestosowne wpisy zamieścił w Internecie Janis Bruszevits, przedstawiciel policji miejskiej w Rydze. Rankiem 20 marca br. funkcjonariusz przeprosił, a następnie usunął kontrowersyjne wpisy. 
 
 
 
„Dzień dobry. Chciałbym przeprosić za moje początkowe wypowiedzi wobec ofiar katastrofy lotniczej w Rosji. Nie miałem złych zamiarów lub braku szacunku. Oczywiście nie ma uzasadnienia dla takiego działania i, zdając sobie sprawę, że były to niestosowne żarty, kasuje moje wpisy. Po raz kolejny, przykro mi, a ja chcę wyrazić kondolencje dla ofiar wypadku".
 
 
 
Burmistrz Uszakow obiecał, że dowództwo policji podejmie decyzje w tej sprawie.
 
 
 
„W niedalekiej przyszłości zostanie podjęta decyzja, czy będzie możliwe kontynuowanie stosunku pracy z tym pracownikiem policji. On wyraził żal i przeprosił. Ze swojej strony chciałbym podziękować wszystkim, którzy zwrócili uwagę na to wydarzenie".
 
 
 
Pasażerski Boeing 737-800, lecący z Dubaju, rozbił się w Rostowie nad Donem o 3:42 w sobotę nad ranem. Samolot uderzył w ziemię w pobliżu pasa startowego podczas próby lądowania przy ostrym wietrze i słabej widoczności. Na pokładzie było 55 pasażerów (44 obywateli Rosji, 8 Ukrainy, 2 Hindusów, 1 obywatel Uzbekistanu) i 7 członków załogi (2 obywatel Hiszpanii, Rosjanin, Kolumbijczyk, Cypryjczyk, 1 obywatel  Kirgistanu i 1 Seszeli). Wszyscy zginęli.
 

 Estoński pszczelarstwo jest na skraju wymarcia - pestycydy niszczą kolonie pszczół

Estońscy pszczelarze biją na alarm, ponieważ w ich pasiekach odnotowywana jest wysoka śmiertelność rodzin pszczelich.Wilk po raz pierwszy od kilku stuleci zabił owcę na wyspie Muhu

Po raz pierwszy w ciągu ostatnich kilku stuleci, wilk zabił owcę na wyspie Muhu, pisze gazeta Saarte Hääl.W rankingu najbardziej popularnych telefonów komórkowych wszechczasów – liderem jest Nokia1100

W brytyjskim rankingu najlepiej sprzedających się telefonów komórkowych Nokia zajmuje 12 pozycji w gronie 20 najpopularniejszych aparatów. Urządzenia Noki stały się najlepiej sprzedającymi się w historii, pisze Fontanka.fi.W sobotę Estończycy stali na głowach

Stanąć na rękach i głowie? Takie ćwiczenie nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli robisz to obok ruchliwej drogi lub obok brzegu morza, a jednocześnie jesteś filmowany ze wszystkich stron.

 

 

Impreza, którą 12 marca br. zorganizowali mieszkańcy Saaremaa i Muhu, ma zwrócić uwagę na stan ekosystemu Cieśniny Väike Väin.

 
Stolica Estonii bez trolejbusów? „Krzyk duszy” mieszkanki Tallina wywołał dyskusję w sieci

„Tallin bez trolejbusów to nie miasto, to wieś”  - zdjęcie z takim napisem szybko rozprzestrzeniło się w sieci i wywołało gorąca dyskusję. A wszystko przez to, że ostatnio dwie stare linie trolejbusowe zlikwidowano na rzecz nowoczesnych autobusów.


Wędkarz złowił szczupaka o wadze prawie 23 kilogramów

W środę na jeziorze Keeri jednemu z wędkarzy udało się złapać szczupaka, którego waga wynosi 22,7 kg.

 

 

Należy zauważyć, że jest to największy szczupak złowiony przez wędkarzy w Estonii.

 

 

Według Valeria Bodin, który złapał szczupaka, w jeziorze Keeri żyją dość duże ryby.

 

 

Zdjęcia: Valery Bodin