Lipiec 2016

Pierwszy dzień Viljandi folk

Pierwszy dzień festiwalu muzycznego Viljandi Folk okazał się wielkim sukcesem.

 

 

Ci, którzy przybyli do Viljandi w czwartek, świetnie się bawili i cieszyli dobrą pogodą. Synoptycy zapowiadają jednak, że następne dni będą raczej deszczowe.  
Reprezentant Estonii przedstawił się czeskim fanom piłki nożnej

Pomocnik Siim Luts, który przeszedł ostatnio z Levadii Tallinn do Bohemia Praga, zaprezentował się miejscowym kibicom, pisze Soccernet.ee.

 

 

„Ja jako skrzydłowy, zwykle gram na lewej stronie. Lubię utrzymywać się przy piłce i zawsze szukam napastników, aby pomagać im zdobywać gole. Nie mogę się doczekać nowego sezonu i mam nadzieję, że będę grał  w pierwszym składzie"- powiedział Luts.

 

„Treningi, zespół i personel są bardzo dobrzy, więc mam dobry nastrój. Czekam na niedzielny mecz. Mam nadzieję, że będą nas wspierać kibice na stadionie i wygramy mecz”.  Grzybiarze twierdzą, że widzieli kangura w estońskim lesie

W środę w miejscowości leśnej Kolu (gmina Türi) w Estonii grzybiarze spotkali zwierzę, przypominające wyglądem kangura i postanowili się wycofać z miejsca zdarzenia.

 

 

Para Estończyków wybrała się na zbieranie kurek, ale żadnych grzybów nie znaleźli. Za to w pobliżu ich samochodu, zaparkowanego obok drogi, ludzie zaobserwowali kangura, pisze Järva Teataja.

 

„Ze względu na szary kolor na początku myślałem, że to jeleń. Ale gdy zwierzę podniosło głowę, stało się jasne, że tak nie jest. To był kangur, którego widziałem wcześniej tylko w ogrodach zoologicznych. Byłem zaskoczony"- wyjaśnia czytelnik Järva Teataja.

 

Przez całe zamieszanie zbieracze grzybów postanowili opuścić las i pojechali szukać kurek w innym miejscu. Uczestnicy spotkania zwrócili się z pytaniem do redakcji Järva Teataja, bo chcieli wiedzieć, czy to normalne, że kangury zamieszkują estońskie lasy.

 

„Nie jedliśmy grzybów, ale może mieliśmy jakieś halucynacje? Strach przebywać wokół zwierząt, które zwykle przebywają w zoo!”.

 

Inni mieszkańcy wsi Kolu podchodzą do tych rewelacji dość sceptyczni, wątpiąc w wersję kontaktu z kangurem w ich okolicy.

 

„Często chodzę do lasu na grzyby i jagody. Nie wierzę, że w naszych lasach żyją kangury. To jest po prostu niemożliwe! Możliwe jest, że ludzie widzieli, na przykład jelenia i wzięli go za kangura”.

 

Wyczulono jednak lokalnych myśliwych, aby baczniej przyjrzeli się lokalnej faunie. W Kolu jeden z mieszkańców hoduje egzotyczne zwierzęta, także kangury, ale nie zgłaszał on zaginięcia żadnego ze swoich podopiecznych.

 
Kapitan reprezentacji Estonii przejdzie do Liverpoolu

Zakup 30 - letniego obrońcy będzie kosztować Liverpool pięć milionów euro, donosi Eurosport.

 

 

Ragnar Klavan przechodzi z Augsburga do Liverpoolu. Estończyk w Niemczech grał od 2012 roku. W Bundeslidze rozegrał w sumie 140 meczów  i zdobył cztery bramki. W narodowej reprezentacji Estonii Klavan zaliczył 112 spotkań i strzelił trzy gole.

 

 Fińscy pogranicznicy sfilmowali niedźwiedzia – amatora jagód, który z łatwością sforsował wysokie ogrodzenie w Suomussalmi

Oddział straży granicznej z Kainuu zaobserwował w strefie patrolowej amatora jagód, którego na drodze do owoców nie powstrzymały żadne przeszkody, donosi  Fontanka.fi.
 
 
 
Epizod z niedźwiedziem zarejestrowano koło miejscowości Suomussalmi. Fińscy funkcjonariusze opublikowali film na Twitterze. Dzięki temu możemy teraz podziwiać ogromnego drapieżnika, który z łatwością forsuje płot, stanowiący przeszkodę dla jeleni. 
 
Miś zdał sobie sprawę, że zbiory owoców leśnych w Suomussalmi są słaba i postanowił sprawdzić, jak się sprawy z jagodami mają po drugiej stronie płotu.
 
 Zabawa, która skończyła się tragicznie – w Tallinie nastolatek spadł z wysokości

Nastolatek wspiął się na rurę między budynkami 15 metrów nad ziemią.

 

 

W poniedziałek grupa młodych ludzi zorganizowała sobie zajęcia na dachach budynków w dzielnicy Kristiine. Dla jednego z młodych ludzi zabawa skończyła się poważnymi obrażeniami, podaje ERR.

 

19-letni mężczyzna przebywa w szpitalu w stanie krytycznym. Lekarze walczą o jego życie. Estońska policja apeluje, że jeśli widzimy nieodpowiedzialnych ludzi, trzeba reagować, dzwoniąc na numer 112.

 

Opublikowano film, dokumentujący zajście. Można go obejrzeć tutaj.
The Prodigy wystąpił w Tallinie

Ostatniej nocy 06 lipca br., zespół Prodigy wystąpił w stolicy na terenach Festiwalu Piosenki.
 
 
 
Wszystkie bilety na koncert zespołu w Tallinie zostały wyprzedane. The Prodigy był głównym gościem pierwszego dnia festiwalu Õllesummer, który obecnie odbywa się w stolicy Estonii.
 W Finlandii potrącony łoś przeleciał kilka metrów nad samochodem

Straszny wypadek z łosiem w roli głównej opublikował kierowca o pseudonimie Loviisa. Ludziom nic się nie stało, ale w wyniku zdarzenia zginęło zwierzę, podaje portal fontanka.fi.
 
 
 
Incydent, który miał miejsce 27 czerwca br. na autostradzie między Tampere i Helsinkami, został nagrany rejestratorem. Łoś niepodziewanie pojawił się na drodze, przeskakując separacje drogowe, a potem wbiegł pod maskę nadjeżdżającego samochodu i przeleciał kilka metrów nad innym pojazdem.
 
 
W drugim samochodzie jechało m. in. dziecko, które doznało niegroźnych obrażeń w okolicach klatki piersiowej. Łoś zginął na miejscu.
 Estończycy jeżdżą do Rosji nie tylko po benzynę

W Kingisepp w dużych centrach handlowych coraz częściej widać samochody z estońskimi tablicami rejestracyjnymi. Przyjeżdżają po chleb.
 
 
 
Estończycy przyjeżdżają po jedzenie. Ciasta i chleb są bardzo popularne.
 
 
„Estoński chleb jest niesmaczny. Jak papier. Żołądek nie przyjmuje wszystkiego” - powiedział jeden z klientów. „Paliwo jest tu dwa razy tańsze! Za zaoszczędzone pieniądze kupujemy jedzenie".
 
 
W czerwcu cena benzyny 95 w Estonii wynosiła 1,07 euro, a w Rosji 0,52 euro.
 
 
„Mówi się, że te wizyty są nie tylko smaczne, ale także tańsze”.
 
 
Źródło: Кингисепп-сегодня.рф