Październik 2016

Była miss Finlandii oskarżyła Donalda Trumpa o molestowanie

Ninni Laaksonen, była miss Finlandii, powiedziała o nadużyciach wobec niej, jakich dopuścić się miał rzekomo Donald Trump, kandydat na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej.

 

 

Według The Guardian, doszło do tego podczas robienia programu The Late Show z Davidem Lettermanem w 2006 roku. Zdaniem Laaksonen, przed występem w sesji zdjęciowej miliarder stanął obok niej i nagle zaczął ją dotykać.

 

Dodała również, że Trump mówił jej, że jest atrakcyjna, bo przypomina żonę Melanie, z którą ożenił się rok wcześniej.

 

Laaksonen dołączyła do grona kobiet, które oskarżają Trumpa o molestowanie. W sumie jest ich dwanaście. Przypomnijmy, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbędą się 08 listopada br.

 

 W obwodzie kaliningradzkim sprzedano bardzo drogo okazały bursztynowy samorodek

W obwodzie kaliningradzkim sprzedano na aukcji, ważący ponad kilogram, bursztynowy samorodek. Kupujący zapłacił za bryłę 1,5 mln rubli (około 95,5 tys. zł), podają RIA Novosti.

 

 

 

„Zgodnie z wynikami aukcji sprzedano 16 partii. Najwyższą cenę osiągnęła ponad kilogramowa bryła, tj. 1,5 mln rubli. Średnia cena dla sprzedawanych partii wyniosła 383 tys. za 1 kg. W sumie uzyskano kwotę 12,7 mln rubli” – powiedziała Anna Manahowa rzecznik bursztynowego kombinatu.

 

 

Udział w aukcji wzięło dwanaście rosyjskich i zagranicznych firm. Bursztyn jest wydobywany na wybrzeżu Bałtyku w pobliżu wsi Jantarnyj (dawniej Palmniken) w obwodzie kaliningradzkim. Zdaniem ekspertów, skoncentrowanych jest tam około 90% światowych rezerw. Rocznie Kaliningradzkie Zakłady Bursztynowe produkują około 300 ton surowca. Rezerwy szacowane są na 116 tys. ton.

 
W Tallinie zamknięto lotnisko ze względu na zagrożenie bombowe

W Estonii z powodu zagrożenia bombowego ewakuowano lotnisko w Tallinie. Komunikat o zagrożeniu bombowym wpłynął o 12.10 w sobotę 22 października br. Start i lądowania samolotów zostały wstrzymane.

 

 

Z terenu portu lotniczego ewakuowano ludzi i bagaże pasażerów. Na miejscu pracowali policjanci z psami. Wszczęto sprawę karną na podstawie artykułu o rażące naruszeniu porządku publicznego.

 

 

Obecnie lotnisko pracuje normalnie. Ustalono, iż informacje o bombach na lotnisku i w samolocie, lecącym z Tallina do Paryża, zgłosił telefonicznie rosyjskojęzyczny mężczyzna, który przebywa w jednym z estońskich więzień.
Mieszkańców estońskiej wsi terroryzuje stado bezpańskich krów

W miejscowości Valga po parku hasają bezpańskie krowy. Od kilku tygodni z problemem nie może sobie poradzić policja, ani inne służby. Krowy należą do starszej kobiety, o której media pisały już kilkakrotnie ze względu na fakt, że rogacizna ucieka od gospodyni i niepokoi sąsiadów, podaje dziennik Valgamaalane.

 

 

Dzisiaj w nocy stado znowu dało o sobie znać.

 

 

„Obudziłam się w nocy, wyjrzałam przez okno i zobaczyłam krowę" - powiedziała Estonka, która chce pozostać anonimowa.

 

 

Według kobiety, krowy żuły jabłka i pozostawiły w sadzie kilka „placków”. Gospodyni twierdzi, że nie jest jedyną osobą w okolicy, którą terroryzują krowy. W ubiegłym tygodniu z problemem zetknęli się inni sąsiedzi.

 

 

Krowy uciekły starszej kobiecie kilka tygodni temu i nie dopuszczają ludzi do siebie. Policja jest bezradna. Być może przyszedł najwyższy czas, aby wysłać bydło do rzeźni. Staruszka nie wyraża jednak na to zgody. W najbliższych dniach do Valga przyjedzie weterynarz, który uśpi zwierzęta, dzięki czemu będzie je można odtransportować do obory.

 
Wiatr potrząsnął żurawiem w centrum Tallina

Silny wiatr, który wieje w całej Estonii w ostatnim tygodniu ma wpływ na budowę 30 - piętrowego budynku w centrum Tallina. Czytelnik Postimees wysłał do redakcji wideo, na którym widać niebezpieczne wahania żurawia.

 

 

Autorowi filmu udało się uchwycić potencjalnie niebezpieczną sytuację wczoraj o trzeciej po południu. Zdaniem synoptyków, wiatr osiągał wówczas prędkość 7,7 m / s w porywach do 13 m / s.

 

Budowę obiektu realizuje firma AS MERKO Ehitus Eesti. Project Manager Marek Hergauk wyjaśnił, że dźwigi są wyposażone w urządzenia do pomiaru prędkości wiatru. Jeśli wiatr jest silniejszy niż 15 m / s, operator żurawia musi przerwać pracę do momentu, aż sytuacja się ustabilizuje. Ponadto, człowiek może przerwać pracę, jeśli czuje zagrożenie. W obawie o zdrowie i życie robotników, prace zostały wstrzymane.  
Z powodu silnych wiatrów pojawiły się problemy z komunikacją między małymi wyspami

W środę z powodu silnych wiatrów utrudniona była komunikacja między małymi wyspami.

 

 

 

Według Kihnu Veeteed, odwołano poranne rejsy promu Wrangö z Kelnaze o 7.30 i o 9.00 z Leppneeme. Sytuacja nie uległa poprawie aż do godzin wieczornych.

 

Odnotowano też problemy z transportem na Kihnu. Na trasie Rohuküla - Sviby pojawiły się problemy związane z niskim poziomem wody. Silny wiatr utrudniał też połączenie na linii Soru - Triigi.
Estonia ma nowego prezydenta, a właściwie Panią Prezydent

Kersti Kaljulaid została prezydentem Estonii.

 

 

 

Dziś, 03 października br. w Republice Estonii w Riigikogu odbyły się wybory prezydenckie. Zgodnie z ich wynikami Głową Państwa została Kersti Kaljulaid.

 

Pani Kaljulaid otrzymała 81 głosów. Oddano 17 pustych kart do głosowania. Na 101 deputowanych obecnych było 98.
W Estonii odkryto najdłuższy w północnej Europie średniowieczny kanał wodny

Obecnie na miejscu można zobaczyć 26 - metrowy fragment z wodą użytkową.

 

 

 

Podczas wykopalisk w Tallinie znaleziono najdłuższy w krajach skandynawskich średniowieczny kanał wodny, który przez prawie 500 lat dostarczał wodę pitną mieszkańcom miasta z Ülemiste.

 

 

Wykopaliska archeologiczne prowadzone są na obszarze ponad 2600 metrów kwadratowych w centrum Tallina na ulicy Pärnu naprzeciwko skrzyżowania z ulicą Roosikrantsi.

 

 

„Znaleźliśmy tu średniowieczny kanał wodny, przez który płynie woda z jeziora Ülemiste. Przeciętny mieszkaniec Tallina w średniowieczu czerpał stąd wodę. Konstrukcja pochodzi z XIV wieku. Wiadomo, że w 1345 królowa Danii wydała rozkaz, aby ją stworzyć ..." - powiedział Rivo Bernotas, kierownik robót archeologicznych.

 

 

Całkowita długość trasy wynosi 4 km i zawiera 21 dobrze zachowanych studni.

 

 

„Kanał ze studniami łączą drewniane rury” - powiedział Bernotas.

 

 

Obecnie na miejscu można zobaczyć 26 - metrowy odcinek przesyłowy wody, jak również fragmenty fundamentów i stropów piwnic budynków wybudowanych w XIX wieku. Innym zaskakującym odkryciem archeologów stała się dobrze zachowana ściana z bali.