Listopad 2016

Skandal: szwajcarska linia lotnicza zapomniała umieścić Estonię na mapie, przedstawiając ją, jako część Rosji

Szwajcarskie linie lotnicze Swiss International Air Lines w swoim grafiku lotów zapomniały zaznaczyć Estonię, jako niezależne państwo. Sprawa wyszła na jaw przypadkiem.

 

 

Podczas wczorajszego lotu Swiss Air z Tokio do Zurychu, gdy samolot przelatywał nad Estonią, jeden z pasażerów zauważył, że nie ma to odwzorowania na pulpicie monitora, gdzie wyświetlano trasę lotu.

 

„Co się stało z granicą Estonia i Rosji? Zhakowano systemu? Użyto 25 – letniej starej mapy?” – napisał Eric Zsiga, były rzecznik szwajcarskiego MSZ na Twitterze.

 

Szwedzki polityk i dyplomata Carl Bildt zareagował na ten wpis – „delikatnie mówiąc, to żenujące”.

 

W końcu incydent skomentował Marko Mihkelson, zastępca estońskiego Riigikogu.

 

„Nasi dyplomaci mogą zaproponować Szwajcarii, aby poważnie pomyśleć o uruchomieniu jakiegoś połączenia z tego kraju bezpośrednio do Tallinna”.

 

Swiss Air natychmiast podjął temat i zapewnił, że weźmie pod uwagę propozycję Mihkelsona w razie dalszej ekspansji firmy.

 

 
Estońskie linie lotnicze Nordica do końca 2017 roku będą korzystać z samolotu wypożyczonego od Polskich Linii Lotniczych Lot

Estońskie narodowe linie lotnicze Nordica czasowo od 19 listopada br. aż do początku 2017 roku będą korzystać z usług jednego samolotu PLL Lot. Estończycy kupili dwie nowe maszyny, ale te jeszcze do nich nie dotarły, podaje BNS.

 

 

 

„W pierwszym kwartale planujemy uzupełnić swoją flotę o dwa samoloty, a dopóki te do nas nie dotrą, korzystamy z usług Lotu” – powiedział Anton Ynnik, rzecznik Nordica.

 

 

Od piątku dwa samoloty Lotu będą wykorzystywane przez firmę Regional Jet na trasie Warszawa – Sztokholm i Warszawa –Wilno -Tallinn. Poinformowano ponadto, że Nordica i PLL Lot zacieśniają współpracę poprzez wykorzystanie wspólnej platformy biznesowej, sprzedaż biletów i wykorzystywanie kodów promocyjnych. Nordica w przyszłym roku dzięki zakupowi trzech nowych samolotów stworzy ponad 70 miejsc pracy, a Lot przejmuje 49 procent udziału Regional Jet – spółki zależnej od Nordica.

 

 
Mieszkaniec Estonii oswaja dzikiego lisa

Nadchodzi ciężki czas dla dzikich zwierząt. Coraz mocniej daje o sobie znać zima. Wygłodniałe stworzenia coraz częściej pojawiają się w obszarach miast.

 

 

Mieszkańcowi Estonii Ivo Tuykenu udało się nakręcić film z lisem, który bierze jedzenie bezpośrednio z ręki człowieka. Lis nie ma problemu ze zbliżaniem się do osiedli ludzkich i nie wydaje się być przestraszony obecnością mężczyzny. Film nakręcono w Reopalu w środkowej Estonii.

 
W Estonii zaprezentowano innowacyjny czołg „kieszonkowy”

W poniedziałek na Centralnym Poligonie Estońskich Sił Zbrojnych zaprezentowano publiczności mały czołg, uzbrojony w karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm.

 

 

Firma Milrem w kooperacji z firmą SEBE, produkującą części do autobusów, stworzyła urządzenie, które może być wykorzystywane zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych.

 

Czołg kontrolowany jest przez pilota z Sony PlayStation, ponieważ system sterowania przenośnika jest wciąż w fazie rozwoju.
Zmarł klaun Oleg Popow

Światowej sławy klaun, Ludowy Artysta ZSRR, Oleg Popow zmarł w Niemczech w wieku 87 lat, podaje Agencja Tass. I chociaż to rosyjski, a nawet radziecki artysta, to warto o nim wspomnieć, bo w Związku Radzieckim znały go wszystkie dzieci, także te estońskie.

 

 

Oleg Popow rozpoczynał swoją karierę jako żongler w cyrku. Do historii przeszedł jako uczeń klauna Ołówka i twórca słynnego obrazu Słonecznego Klauna, kiedy bawił publiczność w słomkowym kapeluszu w kolorze włosów ubrany w szerokie pasiaste spodnie. Grał także filmach i brał udział w audycjach telewizyjnych.

 

Światową sławę przyniósł mu udział w trasie radzieckiego cyrku po Europie Zachodniej. Od 1991 roku Popow mieszkał i pracował w Niemczech. Do końca swoich dni poświęcał się swojej pasji występowania w cyrku.