Styczeń 2017

Nowy prom Tallink Megastar przybył do portu w Tallinie

W środę wieczorem do portu w Tallinie dotarł najnowszy statek firmy Tallink - Megastar.

 

 

Statek został zbudowany w stoczni w Turku. Będzie pływał między Tallinem i Helsinkami.

 

212-metrowy statek może pomieścić 2850 pasażerów i 800 samochodów.
W Tallinie płonie Linnahalli

Dzisiaj wieczorem doszło do pożaru Linnahalli w Tallinie. Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o godz. 17:54. Zdaniem pożarników, ogień pojawił się w części obiektu, gdzie niegdyś mieścił się klub nocny Poseidon.

 

 

Ogień opanowano około godz. 19:00. Strażacy zakończyli akcję o godz. 20:05. Trwa oddymianie pomieszczeń. Budynek zabezpieczono. Przyczyna pożaru nie została jeszcze ustalona.

 
Kota, który trzy dni spędził na szczycie wysokiego drzewa, zrzucono na ziemię strumieniem wody

Strażacy z estońskiego Väätsa brali udział w nietypowej akcji, gdzie kot wdrapał się na 30 – metrowe drzewo i, zdaniem właściciela, spędził tam co najmniej trzy dni, pisze JärvaTeataja.

 

 

 

Przebieg ratowania zwierzęcia sfilmowali reporterzy stacji TV3 Uudised (film dostępny jest tutaj). Początkowo kota próbowano sprowokować do zejścia w dół warkotem silników drona, ale nieszczęśnik nie reagował po myśli operatorów quadrocoptera. Po tym ratownicy nie mieli wyboru i musieli zdjąć kota z drzewa za pomocą strumienia wody. Król myszy spadł z wysokości, ale nie ucierpiał, a gdy dotknął ziemi – uciekł w nieznane.

 
Estońskie drogi, rosyjskie zwyczaje…

Na facebookowym profilu Märgatud: TALLINN'as ( zauważone w Tallinie) opublikowano zdjęcie, które całkiem rozbawiło internautów.

 

 

Fotkę wykonano w obszarze Tondi niedaleko XL Säästumarket. Na obrazku widać samochód terenowy z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi i z hakiem holowniczym, do którego przymocowano czajnik do gotowania wody lub zaparzania herbaty.

 

Należy pamiętać, że czasy, kiedy właściciele samochodów musieli wozić wiadra i inne pojemniki na płyny na pewno dawno minęły. Niektórzy z kierowców SUVów nadal jednak, jak widać, praktykują te zwyczaje.  
Zbliża się 8 Maraton Saun w Estonii - zachęcamy do uczestnictwa

The 8th European Sauna Marathon will start at the Kääriku Sports Centre on February 4th, 2017 at midday, 12.00 p.m. This year the participation will be chargeable and there will not be e-mail registration as it was in previous years.

 

 

The ticket for the Sauna Marathon 4-member teams will cost 60 euros. Tickets can be purchased starting January 4th 2017 from Piletilevi www.piletilevi.ee

 

 

 

The team must take this ticket with them to the race start, where each of the team member fills in the registration sheet and is then given competition wristband. Finish is opened until 5.30 p.m. at Kääriku Sport Centre.

 

 

 

“In the competition ranking will take part all the 4-member teams that have visited all the saunas marked on the map and are in finish before 5.30 p.m,” said Sirje Ginter, the organizer of the Sauna Marathon. “Teams that come later will be listed as "enjoyers" and they will not be on the ranking list.”

 

 

 

1st place will be drawn out of the  first ten teams in the finish. 2nd place will be drawn out of the next ten teams in the finish. 3rd place will be drawn out of the teams that are in the finish on places 21-30.

 

 

 

The first three lady’s teams will be drawn out of the womens top 10 teams. The main price is a hot tube from OÜ Lemmikmees, for women's teams wooden wash tube from OÜ Lemmikmees.

 

 

 

People's favourite sauna will be selected by the teams, who have visited all the saunas.

 

 

NB! Tickets for the Sauna Marathon are not refundable.

 

 

 

European  Sauna Marathon will be held already for the eight time.  Participants have to track down and visit every designated sauna in the Otepää area as fast as possible. The number of participants – last year more than 900 people – shows great interest for this event and not only in Estonia  There were also participants from Latvia, Russia, Spain, Italy and Finland as well.

 

 

 

The Sauna Marathon was shown in the news all over the world.  European Sauna Marathon is organized by Otepää Cultural Center, Otepää Rural Municipality and sauna owners of Otepää area.

 

 

 

Additional information:

Sirje Ginter saun@otepaa.ee

Photos: Monika Otrokova

 

 

Monika Otrokova

Otepää Vallavalitsus/ Otepää Rural Municipality Government Kommunikatsioonijuht/ Communications Manager Tel: +372 7664 811 GSM:+372 505 8970 Monika.Otrokova@otepaa.ee www.otepaa.ee www.facebook.com/TalvepealinnOtepaa/Dzieci na przejściu dla pieszych – o krok od tragedii

Wczoraj wieczorem około 17.30 w Viljandi na przejściu dla pieszych na ulicy Riia samochód omal nie rozjechał dzieci, podaje Sakala.

 

 

Rejestrator umieszczony był w pojeździe Kenno Soo, który zatrzymał się przepisowo przed pasami, aby przepuścić pieszych. Kierowca innego auta, jadący od strony Männimäe, zagapił się, bądź zgubiła go rutyna i prawie potrącił ludzi.

 

Dzieci cudem uniknęły uderzenia.

 

 Wilki trzymają w strachu całą wieś

W jednej z estońskich wsi Tartumaa wilki zagryzły psa i zaatakowały inne czworonogi. Sprawy zaszły tak daleko, że ludzie w nocy boją się wychodzić ze swoich domów, pisze Postimees.

 

 

 

Irene Okkas mieszka w Gminie Mäksa w miejscowości Võõpste od 17 lat. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia obudziła się między 2 a 3 w nocy przez głośne szczekanie. Kobieta chwyciła latarkę i wyszła na zewnątrz.

 

 

Jej oczom ukazał się straszny obraz. Jeden pies głośno i rozpaczliwie ujadał, a drugiego wilk trzymał za gardło. Chwilę potem w ciemności ujrzała sylwetkę kolejnego intruza. Irena zaczęła krzyczeć i drapieżniki uciekły w różnych kierunkach.

 

 

Teraz nikt nie ma wątpliwości, że psa uwiązanego na łańcuchu zabiły wilki.

 

 

„Gdybym wiedziała, że to wilki, nie podeszłabym tak blisko" – powiedziała Okkas.

 

 

W tej samej wsi mieszka Jelena Anissimova, która mówi, że jej gospodarstwo wilki nachodziły ostatnio trzykrotnie. Nie jest to jedyny przypadek przemocy dzikich wędrowców w tej małej wsi. Ludzie twierdzą, że ofiarą padają psy, bo w okolicy zmniejszyła się populacja saren. Wszystko to przeraża mieszkańców.

 

 

„Sąsiedzi mówią, że boją się wychodzić w godzinach wieczornych z domu” - mówi Anissimova. „I w godzinach porannych w ciemności do pracy też. Nikt nie oddala się daleko. To jest straszne”.

 

 

Polowaniu na wilki nie sprzyja pogoda. W tym regionie liczbę dzikich zwierząt kontrolują myśliwi ze stowarzyszenia Kastre. Hillar Tõlgo, jeden z członków organizacji, powiedział, że wilków jest bardzo dużo. W ostatnim piątek jeden został nawet potrącony przez samochód.

 

 

„Jak dużo wilków jest w okolicy Võõpste? Tego nikt dokładnie nie wie. Wilk bez problemu pokonuje dystans 50 kilometrów. Przypuszcza się, że krążą tam trzy watahy, z których każda liczy od pięciu do sześciu osobników” – tłumaczy Tõlgo.

 

 

Tõlgo krytykuje Wydziałem Ochrony Środowiska. Jego zdaniem wydawanych jest zbyt mało zezwoleń na odstrzał. Ponadto, z braku śniegu polowania są trudne. Pogoda ma zmienić się na lepsze w kolejnych dniach stycznia.

 

 

Zdaniem Ministerstwa Środowiska, sytuacja nie jest aż tak krytyczna. Wilki czynią sporadycznie szkody, a ataków na psy nikt oficjalne nie zgłosił. Urzędnicy uważają, że w Estonii jest około dwudziestu watah, a to nie jest zbyt dużo i polowania na te zwierzęta nie są wskazane.

 

 

Wilki nie atakują ludzi, a ewentualny odstrzał nie poprawi sytuacji mieszkańców wsi Võõpste. To okres przejściowy, że wilki zbliżyły się do ludzkich domostw.

 

 

Irena Okkas straciła jednego psa i podjęła pewne środki bezpieczeństwa. Wystawiła w swojej zagrodzie migające światło, ponieważ ma nadzieję, że to odstraszy wilki, choć z drugiej strony jest pewna, że z biegiem czasu drapieżniki oswoją się i z tym. Ponadto, jeśli wilki już raz zabił psa, uczynią to ponownie.

 

 

Jeśli ataki będą się powtarzać, wówczas ministerstwo może wydać pozwolenie na polowania nawet poza sezonem, tak jak zrobiło to pod koniec ubiegłego roku, kiedy wilki zabijały notorycznie owce na wyspie Muhu.