Listopad 2017

Estońscy naukowcy proszą myśliwych o zbieranie ekskrementów wilków

Naukowcy z Uniwersytetu w Tartu (UT), badając jedzenie wilków w warunkach znacznego zmniejszenia liczby dzików, proszą myśliwych o zbieranie odchodów wilków w terenie i przynoszenie ich w plastikowych torebkach.

 

 

Naukowcy zwracają się do myśliwych z regionów o dużej liczbie wilków o zgłaszanie wykrytych odchodów wilków, zgodnie z oficjalną informacją podaną na stronie społeczności myśliwych. "Oczywiście, będziemy szczęśliwi, jeśli spakujesz odkryte wilcze odchody do paczki i przekażesz je nam. Im z większego obszaru zbierzemy odchody wilków, tym będziemy mieli lepszy ogląd na sytuację” – napisano.

 

 

W związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) zmniejszył się udział dzika w diecie wilka i prawdopodobnie doszło do innych ważnych zmian. Naukowcy z Wydziału Teriologii z UT zgromadzili już dużą liczbę odchodów wilków, ale potrzebują pomocy w kontynuowaniu badań.
Ustalono termin wizyty Papieża Franciszka w Estonii

Papież Franciszek odwiedzi Estonię i inne kraje bałtyckie już we wrześniu przyszłego roku. Wizyta zaplanowana jest na stulecie krajów bałtyckich.

 

 

„Zgodnie z dostępnymi danymi, wizyta w krajach bałtyckich ma się odbyć w dniach od 16 września do 18 września" - powiedział w środę sekretarz prasowy Taavi Linnamäe.

 

 

Będzie to druga podróż papieża do Estonii, jeśli do niej dojdzie. Pierwsza odbyła się 10 września 1993, kiedy Jan Paweł II przebywał dziesięć godzin w Tallinie i odprawił w stolicy tego kraju aż dwie msze. Ojciec Święty spotkał się wówczas z ówczesnym premierem Martem Laarem i prezydentem Lennartem Meri.

 Na Łotwie w listopadzie można spotkać żyrafę, spacerującą przy jednej z dróg

Jaka będzie Twoja reakcja, gdy udasz się w podróż na Łotwę i przy jednej z cichych, prowincjonalnych dróg ujrzysz żywą żyrafę w listopadzie? Tak, chodzi o zwierzę z grupy zwierząt parzystokopytnych, które jest najwyższym zwierzęciem lądowym na naszej planecie.

 

 

Polot fantazji? Nie. Czasami zdarzają się rzeczy niezwykłe. Niektórzy będą mówić o cudach. Tak może być i w tym przypadku, bo jak inaczej traktować sprawę żyrafy, która późną jesienią chodzi po łące na Łotwie.

 

 

Na pewno dzień spotkania z żyrafą w nietypowym miejscu  i czasie zapamięta Kaspars Funts, który nagłośnił sprawę na Facebooku.

 

 

„Jadę sobie spokojnie do siebie na łotewską wieś i nagle przestraszyłem się, że mam coś nie tak z głową… W końcu nie często spotyka się wędrującą żyrafę w końcu listopada” - opisał sytuację mężczyzna.

 Poszukiwania skarbów - radziecki pocisk wyciągnięty przy pomocy magnesu neodymowego

05 listopada br. osoba prywatna poinformowała odpowiednie służby, że znalazła radziecki 30-mm pocisk w morzu w pobliżu terminalu Gorhall w Tallinie. Saperzy zabrali przedmiot i zneutralizowali na poligonie.

 

 

Szef północno-regionalnego oddziału demineralizacyjnego Raido Taalmann mówi, że pocisk znalazł przez przypadek. Od razu wezwał ratowników i nie próbował go nigdzie transportować, ani przenosić. Obiekt wyciągnięty z wody był jedynie przez chwilę ciągnięty po brzegu wzdłuż betonowej ściany, co niewątpliwe musiało być ryzykowne.

 

 

Taalmaan zaleca pozostawienie potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów w tym samym miejscu, w którym zostały znalezione. Zawsze takie sprawy lepiej zgłaszać specjalistom. Sekretarz prasowy Departamentu Ratownictwa Annika Koppel powiedziała, że w przypadku podejrzenia znalezienia niewybuchu, trzeba dzwonić do Centrum Alarmowego, aby wyeliminować ryzyko eksplozji.

 Sztuczna pochwa wstrzymała ruch lotniczy w Estonii

Dziś ochroniarze G4S w rutynowej kontroli bagażu na lotnisku w Tallinie znaleźli podejrzany przedmiot w jednej z walizek. Wezwano policję i saperów. Ludzie zostali ewakuowani z portu. Dziwną torbę znaleziono około godz. 10.46.

 

 

Jak doniosła służba prasowa policji, nie było zagrożenia bombowego, ale zadziałały procedury, bo bagaż nie był oznaczony. Nieco później, saperzy przybyli na miejsce, ustalili, że w walizce znajdowała się zabawka erotyczna przeznaczona dla mężczyzn. Pracę lotniska przywrócono o godz. 13.00.

 

 

Źródło: https://reporter.postimees.ee/4299685/reporter-kunstvagiina-peatas-eesti-lennuliikluse  Kirsti Kaljulajed trafiła na listę najbardziej wpływowych kobiet w rankingu Forbes

Nie tylko Beata Szydło, ale także estońska prezydent Kersti Kaljulaid znalazła się na liście setek najbardziej wpływowych kobiet na świecie według magazynu Forbes i zajęła 76 miejsce.

 

 

Napisano, że Kaljulaid przewodzi krajowi z populacją 1,3 miliona ludzi, w którym doszło do cyfrowej rewolucji, gdzie roboty dostarczają pocztę, a wyborcy głosują elektronicznie i działają e-szkoły. Kaljulaid jest pierwszym przedstawicielem Estonii, który znalazł się na liście Forbesa.