Styczeń 2018

Zgodnie z dekretem Putina w Rosji pojawił się pułk lotniczy Tallinn

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał honorowe tytuły trzem formacjom wojskowym: 23 Pułkowi Myśliwców, 810 Morskiej Brygadzie im. Żukowa i 277 Pułkowi Lotnictwa Bombowego.

 

 

Zgodnie z dekretem prezydenckim, opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej informacji prawnej, od teraz jednostki te noszą następujące nazwy: 23 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego Tallinn, 810 Oddzielna Gwardia Piechoty Morskiej Orderu Żukowa i 277 Lotniczy Pułk Myśliwców Mławski.

 

 

Odznaczenie i zmiana nazwy pułku wywołały nie małe zdziwienie i zaniepokojenie w małej Estonii. Jaki cel przyświeca takim działaniom? Podkreślono, że wszystkie dekrety wchodzą w życie z dniem podpisania, tj. od 29 stycznia 2018 r.  
Autor Angry Birds powiedział, kiedy zostanie wybudowany tunel między Tallinem a Helsinkami

Fiński biznesmen Peter Vesterbaka, autor Angry Birds, przedstawił wczoraj w Tallinie w Ülemiste City plan budowy tunelu między stolicami Estonii i Finlandii. Biznesmen ma nadzieję znaleźć finansowanie projektu w ciągu pięciu lat.

 

„Jako termin zakończenia budowy tunelu ustaliliśmy 24 grudnia 2024 r., ale chcemy dojść do tego już za pięć lat lub nawet wcześniej" - powiedział Vesterbaka, dodając, że co tydzień odbywają się spotkania zainteresowanych stron w Estonii i Finlandii.

 

Przedsiębiorca zgodził się, że tak duży projekt wymagać będzie wsparcia rządów Estonii i Finlandii, ale sama budowa tunelu będzie w pełni finansowana przy pomocy prywatnego kapitału. Zauważył, że projekt będzie kosztować 15 miliardów euro, z czego 70% odsetek będą płacić inwestorzy azjatyccy, a kolejne 30% - lokalni przedsiębiorcy.  
Republika Estonii wydaje niezwykły i bardzo drogi znaczek na swoje stulecie

Rozpoczął się rok 2018 - jubileuszowy rok Republiki Estońskiej. 22 lutego w setną rocznicę urodzin Estonia firma pocztowa Omniva wyda unikatowy znaczek z czystego srebra, przedstawiający herb tego kraju. Projektantem dzieła jest słynny artysta Indrek Ilvesa, pisze Tarbija.

 

 

Cena nominalna nietypowego znaczka wynosi 10 euro o wymiarach 28x38 mm i wadze 1,2 g. Wszystkie egzemplarze są pakowane w przezroczyste kapsułki ochronne. Pierwsze kilkaset rocznicowych znaczków będzie umieszczone w reprezentacyjnych pudełkach upominkowych.

 

Mamy do czynienia z pierwszym w Estonii znaczkiem z czystego srebra. „Czas jego pojawienia się jest symboliczny - stulecie Republiki Estonii. Znaczek idealnie nadaje się jako pamiątka i prezent”- powiedziała Mari Alles, szefowa działu usług pocztowych Omniva.

 

Srebrny znaczek zostanie wydany w limitowanej edycji. Klienci biznesowi mogą go zamawiać przed 10 stycznia br.