luty 2018

Flaga Estonii została umieszczona na głębokości 100 metrów w Morzu Czerwonym

Z okazji stulecia Estonii klub nurków Maremark umieścił w Morzu Czerwonym na niebiesko-czarno-białą flagę na głębokości 100 metrów.

 

 

 

„Sto metrów to dwie wysokości wieży Długi Hermann (est. Pikk Hermann w Tallinie) z flagą" - powiedział instruktor Maremark Alo Toom.

 

 

„Ponieważ limit nurkowania rekreacyjnego to około 40 metrów, nurkowania takie jak nasze, wykonywane są rzadko. W Estonii mamy tysiące nurków amatorów, ale tylko niektórzy mogą zejść tak głęboko. W tym celu należy przejść specjalne szkolenie, aby starannie zaplanować nurkowania, właściwie przygotować aparat, aby wszystko działało bez błędu. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Sto lat temu coś takiego nie było możliwe” - powiedział Toom.

 

 

Zanurzenie przeprowadzono w pobliżu półwyspu Synaj u wschodniego brzegu zatoki Agaba. Maremark to największy w Estonii klub nurków, który skupia setkę amatorów i nurków-techników.
Fińska gazeta zmieniła nazwę, aby pogratulować Estonii pięknego jubileuszu

Fińska gazeta Maaseudun Tulevaisuus przetłumaczyła swoją nazwę na estoński w rocznicę stulecia Republiki Estońskiej. Dziś gazeta pojawiła się pod nazwą „Maaelu Tulevik".

 

 

Postimees zmieniło również nazwę, by pogratulować Finlandii stu lat. Postimees stał się Postimies.  Łotysze zdobyli pierwszy medal na Igrzyskach Olimpijskich 2018

Na Igrzyskach Olimpijskich w Pyeongchang zakończyły się zawody bobslejowe wśród załóg dwójek. Pilot Oscar Melbardis i jego partner Janis Strenga zdobyli brązowy medal dla Łotwy. To pierwsze trofeum Łotyszy na olimpiadzie w Korei Południowej.

 

 

Warto zauważyć, że nikt nie zdobył srebra w tej dyscyplinie. Rozdano za to dwa złote medale.

 

 

Pierwszym miejscem za przejazd w tym samym czasie podzieliły się ekipy z Kanady (Justin Cripps i Alexander Copax) i Niemiec (Thorsten Margis i Francesco Friedrich). Łotewska wykonała wolniej od ww. par o 0,05 sekundy.