Marzec 2018

Brytyjskie media zauważyły dziwną rzecz na spotkaniu prezydenta Estonii z Elżbietą II

W tym tygodniu prezydent Estonii Kirsti Kaljulaid przybyła z wizytą do Wielkiej Brytanii, gdzie spotkała się z Jej Królewską Mością Elżbietą II.

 

Brytyjskie wydanie Daily Mail opublikowało zdjęcia ze spotkania Prezydenta Estonii i Elżbiety II, jednocześnie znajdując dziwny szczegół we wnętrzu królewskiego zamku.

 

Królowa Wielkiej Brytanii i Kersti Kaljulajd spotkały się w środę 28 marca br. w Zamku Windsor. Według Daily Mail, 91-letnia królowa wyglądała świeżo, wiosennie. Dziennikarze pochwalili również przepiękną lekką sukienkę Kersti Kaljulaj.

 

Podczas spotkania panowała ciepła atmosfera. Prezydent Estonii podarowała królowej słój miodu zebranego zeszłego lata z ula stojącego w ogrodzie różanym pałacu w Kadriorg.

 

Panie tradycyjnie podały sobie ręce i brały udział w sesji zdjęciowej. Tylko skrupulatni dziennikarze, patrząc uważnie na zdjęcia, znaleźli interesujący szczegół w sali, w której wymieniano uprzejmości.

 

Uwagę dziennikarzy przyciągał tani szary grzejnik, który nie pasował idealnie do eleganckiego wnętrza królewskiego zamku. Takie urządzenia w Wielkiej Brytanii można kupić za grosze. Najprawdopodobniej nadzór pozwolił służącemu, który przygotował lokal na królewskie zgromadzenie, użyć sprzętu, ale w ostatniej chwili zabrakło czasu, aby go usunąć.

 
Rzadki przypadek - w Estonii wystawiono całą wyspę na sprzedaż za 79 tys. euro

Kiedy widzimy wiadomości o sprzedaży wysp, zwykle dotyczą one własności zagranicznej. Portal Kodu publikuje informacje na temat sprzedaży wyspy w Estonii.

 

 

W okręgu Saaremaa trafiła do sprzedaży mała wyspa położona na południowo-wschodnim wybrzeżu wielkiej wyspy Saaremaa w Zatoce Saastna. Ta nieruchomość ma powierzchnię 7,6 ha. Większość wyspy pokryta jest wysokimi krzewami jałowca. Znajduje się tam też piękny las sosnowy.

 

 

Gdy poziom wody jest niski, na wyspę można dotrzeć nawet pieszo. W pobliżu są inne małe wysepki, więc miejsce jest dość idylliczne.

 

 

Kilkaset metrów od wybrzeża znajduje się rozległy obszar 0,42 hektara, otoczony typową wyspiarską zabudową o niskim kamiennym murze – z tak zwanym kamiennym ogrodem, porośnięty jałowcami. Tutaj, gdzie kiedyś znajdowało się gospodarstwo, można zbudować nowy dom i saunę.

 

 

Oczywiście jest to rzadka propozycja. Zobacz szczegóły w odnośniku źródłowym.

 W wodach Estonii odkryto wrak łodzi podwodnej, która zatonęła podczas drugiej wojny światowej

Estoński archeolog Vello Mäss, który bada miejsce odkrycia zatopionego okrętu podwodnego z okresu drugiej wojny światowej na północy od wyspy Naissaar, uważa, że jest to łódź Shch-317 (ros. Щ-317). Wrak jednostki znalazł statek badawczy Jakoba Prei z Departamentu Dróg Wodnych Estonii pod koniec 2017 roku.

 

 

Badania sonaru wykazały, że może to być radziecka łódź podwodna serii X. Korpus łodzi, według wstępnych danych, mierzy 57-59 m długości, 6-7 m szerokości i 7 m wysokości. Wstępnie sugerowano, że może to być łódź podwodna Kalev, zbudowana w Wielkiej Brytanii dla przedwojennej Estonii, a po utracie niepodległości przez ten kraj w 1940, stała się częścią radzieckiej floty wojennej. Do poszukiwań Kaleva powrócono w 1991 roku, kiedy Estonia znowu odzyskała niepodległość, ale bez powodzenia.

 

 

Mäss odwiedził miejsce odkrycia łodzi podwodnej. Miejsce spoczynku okrętu penetrował robot z trałowca Ugandi, ale nadal nie można dokładnie określić, jaki to rodzaj jednostki, gdyż nie namierzono numeru bocznego. Archeolog potwierdził, że na pewno nie jest to Kalev.

 

 

Na podstawie zebranych do tej pory informacji można przypuszczać, że jest to jeden z trzech radzieckich okrętów podwodnych, które nie zostały nigdy znalezione, tj. Shch-302 (ros. Щ-302), Shch-308 (ros. Щ-308), Shch-317 (ros. Щ-317). Mäss twierdzi, że jest to najprawdopodobniej Щ-317, która wpłynęła na minę latem 1942 roku. Uchodziła ona za jedną z najsłynniejszych sowieckich łodzi podwodnych na Bałtyku.

 
Autobus stanął na przejeździe między pociągiem towarowym a szlabanem

Rano na Facebooku opublikowano film, dokumentujący niebezpieczne zdarzenie. Na przejeździe kolejowym na ulicy Aardla w Tartu między szlabanem, a jadącym pociągiem towarowym stanął Sebe City Bus.

 

 

Margus Valge, autor filmu, napisał, że jego celem nie jest stygmatyzacja kierowcy autobusu ani nie optuje za pozbawieniem go pracy. Chciał jedynie zwrócić uwagę na niebezpieczną sytuację, ponieważ w ostatnim czasie zdarzyło się wiele wypadków na kolei. Naoczny świadek podkreślił jednak, że pojazd komunikacji miejskiej przewoził także dzieci.
Czy rosyjskie ćwiczenia wojskowe uniemożliwiły samolotowi Nordica kontynuowanie podróży?

Samolot Nordica EE321, który przed wczoraj o 10.30 wyleciał z lotniska w Tallinie w kierunku Sankt Petersburga, z jakiegoś nieznanego powodu, został zmuszony do krążenia przez jakiś czas w niebie nad Ida-Virumaa w Estonii.

 

 

Nietypowe manewry samolotu potwierdzają zdjęcia ze strony internetowej Flightradar24. Kierownik ds. Marketingu, Nordica Moonika Oras, poinformowała portal Rus.Postimees, że samolot przyleciał z 50-minutowym opóźnieniem spowodowanym ograniczeniami w przestrzeni powietrznej Rosji.

 

 

„Nordica nie ma uprawnień do komentowania ograniczeń w przestrzeni powietrznej" - powiedział Sven Kukemelk, dyrektor ds. Rozwoju handlowego w Skandynawii.

 

 

Według Rus.Postimees, możliwym powodem opóźnień lotów były ćwiczenia wojskowe w regionach Leningradu, Smoleńska i w okolicach Pskowa.