Kwiecień 2018

Na Łotwie eksploratorzy odnaleźli szczątki 145 żołnierzy radzieckich poległych w 1945 r

W pobliżu wioski Pampāļi na Łotwie, podczas prac drogowych, odkryto szczątki 145 żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, informuje portal informacyjny Delfi. Przez jeden dzień pracy grupa poszukiwawcza Legenda wraz z wolontariuszami zdołali wydobyć wszystkie znalezione szczątki żołnierzy Armii Czerwonej.

 

 

Lider zespołu Talis Eshmitts powiedział, że 15 lat temu po przeciwnej stronie tej samej drogi znaleziono szczątki 140 osób. Przynależność martwych wojowników udało się ustalić dzięki znalezionym odznaczeniom. Kilka medali, znalezionych 22 kwietnia, pomoże również zidentyfikować zmarłych.

Talis Eshmitts jest pewien, że całkowita liczba poległych żołnierzy wynosi tam ponad 300 osób, ponieważ pochówek był rozległy i obejmuje teren pod brukowaną drogą. Wczesną wiosną 1945 roku na tych terenach odbywały się intensywne walki między wojskami radzieckimi i niemieckimi.

Przeprowadzenie badań naukowych i historycznych oraz identyfikacja wszystkich poległych potrwa wiele miesięcy. Grupa poszukiwawcza Legenda przeprowadzi odpowiednie procedury wspólnie ze współpracownikami z Rosji. Następnie szczątki zostaną ponownie pochowane, najprawdopodobniej na cmentarzu Bratskim w Pampāļi.

 Pijany kapitan z Estonii wprowadził statek na mieliznę w pobliżu Wysp Alandzkich

W nocy z soboty na niedzielę pijany kapitan z Estonii wprowadził swój kuter na mieliznę na Morzu Alandzkim. Marynarz został zabrany na izbę wytrzeźwień.

 

 

„Do wypadku doszło z udziałem łodzi rybackiej Shemara niedaleko Wysp Alandzkich. Zostaliśmy poinformowani, że kapitan może być w stanie nietrzeźwym” - powiedziała Postimees członkini zarządu spółki Morobell Aldona Baum.

 

 

Według niej, uszkodzenia statku nie są duże i może on kontynuować rejs, choć drobna naprawa jest wymagana.

 

 

Według informacji podanych przez Postimees, w nocy z 14 na 15 kwietnia kapitan wprowadził statek na mieliznę w Morzu Alandzkim. Mężczyzna miał we krwi dwa promile alkoholu. Uszkodzony został zbiornik z paliwem i jego część wypłynęła do morza. Podczas incydentu na pokładzie przebywały cztery osoby, w tym kapitan. Trzej członkowie załogi mieli wrócić do Estonii na Shemari.