Lipiec 2018

Estoński producent pojazdów elektrycznych sprzedał pierwsze samochody

W zeszłym tygodniu estoński producent samochodów Nobe Cars rozpoczął wstępną sprzedaż pierwszej setki pojazdów elektrycznych Nobe 100, pisze Majandus24.

 

 

Pierwszy samochód został kupiony przez twórcę gry Angry Birds i biznesmena Petera Vesterbackale, który jest także menedżerem marki Nobe. Warto zauważyć, że jest to wstępna sprzedaż. Klienci otrzymają pierwsze samochody dopiero w połowie 2020 roku. W tej chwili składany jest tylko jeden przykładowy model.

 

Założyciel firmy Nobe Roman Muljar wyraził nadzieję, że dzięki pomocy elektromobile Nobe Estonia będzie mógł po raz pierwszy wypełnić niszę wśród innych producentów samochodów. Według niego, przy opracowywaniu samochodu Nobe chciano stworzyć coś nowego, niepowtarzalnego, ale jednocześnie nie męczącego.

 

„Każdy chce się usiąść za kierownicą Nobe, choćby dlatego, że jest to stylowy i nietypowy samochód. Jest to pojazd przyjazny dla środowiska, wyposażony w mocny silnik elektryczny i zapewniający wysoki komfort jazdy" – powiedział Muljar.

 

W Nobe, oprócz kierowcy, może zmieścić się dwóch pasażerów. W samochodzie jest także miejsce na bagaż. Za jednym ładowaniem samochód w cyklu mieszanym może przejechać do 270 kilometrów. Maksymalna prędkość pojazdu elektrycznego wynosi 110 km / h. Samochody przedpremierowe dostępne są w trzech kolorach - niebieskim, czerwonym lub czarnym.

 

Tego lata i jesieni pojazdy elektryczne będą pokazywane na różnych imprezach w Europie. Jednocześnie firma poszukuje inwestorów za pośrednictwem szwedzkiej platformy finansowania FundedByMe. Pierwsze pojazdy elektryczne dotrą do właścicieli dopiero w połowie 2020 roku.  
Wskazano powód rozprzestrzeniania niebiesko-zielonych alg w Morzu Bałtyckim

Letnia gorąca pogoda przyczyniła się do wzrostu glonów, w tym toksycznych niebiesko-zielonych, w Zatoce Fińskiej, ale niewiele osób wie, że przyczyną ich wzrostu jest stosowanie na wielką skalę nawozów mineralnych w rolnictwie w okresie powojennym.

 

 

Ludzie myślą, że sinice rosną na plaży, ale w rzeczywistości rosną w środku zatoki, a wraz z ociepleniem i nagrzaniem wody morskiej pojawiają się na powierzchni, wyjaśnia profesor Calle Ollie profesor z estońskiego Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych.

 

Oznacza to z kolei, że gdy wiatr wieje z lądu, wodorosty odrywają się od plaży, a woda staje się czysta i niestety chłodna, donosi rus.err.ee.

 

Powodem, dla którego niebiesko-zielone algi pojawiają się w ciepłych miesiącach letnich, jest fakt, że po drugiej wojnie światowej zaczęto aktywnie wykorzystywać nawozy rolnicze w rolnictwie.

 

 Samolot Trumpa wylądował w Tallinie

W niedzielę 15 lipca br. samolot zapasowy prezydenta USA Donalda Trumpa wylądował na lotnisku w Tallinie. Towarzyszył mu samolot transportowy.

 

 

Jeden to samolot transportowy Sił Powietrznych USA, a drugi zapasowy Boeinga C-32. Maszyny pozostaną w gotowości na lotnisku w Tallinie, dopóki szczyt w Helsinkach nie dobiegnie końca, donosi Rus.ERR.