Sierpień 2018

Na polskiej granicy w przyczepie estońskiej ciężarówki znaleziono 20 nielegalnych imigrantów

Na początku sierpnia, w pobliżu punktu granicznego Budzisko w przyczepie estońskiej ciężarówki znaleziono 20 wietnamskich imigrantów. Było wśród nich 12 mężczyzn w wieku od 14 do 38 lat i osiem kobiet w wieku od 14 do 29 lat.

 

 

Ciężarówka miała logo firmy Irjako OÜ, która działa w Tallinie. Przedstawiciele przedsiębiorstwa nie chcą komentować incydentu, tłumacząc jedynie, że przyczepa została sprzedana jakiś czas temu, pisze portal Äripäeva logistikauudised.ee.

 

Kierowcą był 53-letni mężczyzna bez obywatelstwa, ale posiadający zezwolenie na pobyt w Estonii. Podejrzewa się go o celowe przemycanie ludzi (w przyczepie nie było żadnych towarów) i grozi mu nawet osiem lat więzienia. Wietnamczycy zostali odesłani na Litwę, czyli do kraju, w którym przebywali ostatnio.

 

Dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Estonii (ERAA) Toivo Kuldkepp powiedział, że słyszał o sprawie, ale w pierwszej chwili myślałem, że to jakaś nieprawdziwa informacja z litewskiego portalu. Opublikowany przez polską Straż Graniczną film z zatrzymania grupy ludzi był dla niego niezwykle przykrą i nieprzyjemną niespodzianką.
Estońskie psy gończe czekają na międzynarodowe uznanie

Wczoraj w Luige odbyło się wydarzenie pod nazwą „100 estońskich psów rasy beagle". Kynolodzy mają nadzieję na międzynarodowe uznanie tej estońskiej rasy - pisze Lemmik.

 

 

Aby rozpoznać estońskie psy na arenie międzynarodowej, 100 przedstawicieli rasy zebrało się podczas wczorajszej wystawy, gdzie przeprowadzono testy DNA. Do uznania rasy wystarczy 60 psów, ale na cześć rocznicy Republiki Estonii organizatorzy postanowili zebrać 100 beaglów.

 

Psy zostały zbadane przez Kirsi Sainio z Międzynarodowej Federacji Kynologów z Finlandii i Rui Oliveira z Portugalii.
Chcesz spotkać się z Papieżem Franciszkiem w Estonii? Zarejestruj się na stronie

Już wiadomo, jak zarejestrować się na Mszę z udziałem Papieża Franciszka w Tallinie. Stolicę Estonii odwiedziła delegacja Watykanu, która zatwierdziła szczegóły wizyty Franciszka w Estonii. Wierni, którzy chcą wziąć udział w tym wydarzeniu, muszą sami zadbać o zaproszenie.

 

 

Głównym wydarzeniem wizyty Głowy Kościoła Katolickiego w Estonii będzie msza, którą Franciszek osobiście odprawi 25 września br. na Placu Niepodległości w Tallinie. Według organizatorów, spodziewanych jest 10 tys. osób, ale każdy, kto chce być uczestnikiem tego wydarzenia, musi przejść wstępną rejestrację na specjalnej stronie internetowej.

 

Formalności należy dopełnić odwiedzając stronę paavsteestis.ee . Następnie zainteresowani otrzymają zaproszenie w formie elektronicznej lub papierowej – poinformował biskup Kościoła katolickiego w Estonii Philippe Jourdain.