Kwiecień 2019

Wizyta Kaljulaid w Moskwie - misja niemożliwa?

Kreml patrzy na inne kraje jako wasalów lub wrogów. Wizyta Kersti Kaljulaid w Moskwie będzie jednym z najtrudniejszych wydarzeń podczas jej kadencji – pisze  Kalev Stoichesku w Postimees, felietonistka i badaczka w Centrum Międzynarodowych Studiów Obronnych.

 

 

Prezydent Władimir Putin lubi zaskakiwać i robi to skutecznie, ale nigdy się nie spieszy. Można przypuszczać, że spotkanie prezydentów Estonii i Rosji 18 kwietnia br. przez długi czas było omawiane kanałami dyplomatycznymi, zanim pewnego dnia opinia publiczna dowiedziała się o zgodzie drugiej strony.

 

Odwiedziny głowy państwa bez względu na kraj, w tym Rosję, wiążą się z naturalną chęcią spotkania się ze swoimi kolegami odpowiednikami, co jednak komplikuje każdą wizytę. Otwarcie odnowionego budynku ambasady, który stał się oczywiście wydarzeniem informacyjnym, jest oczywiście ważne, ale w tym kontekście nadal jest drugorzędne.

 

Nikt nie wie dokładnie, co oboje prezydenci omówią między sobą, ale wielu przewiduje, że nie będą w stanie zdecydować się na coś znaczącego. To prawda, ponieważ Estonia nigdy nie będzie w stanie spełnić podstawowego pragnienia Rosji. Na przykład, aby powstrzymać środki karne nałożone przez Unię Europejską, które Kreml uważa za całkowicie bezpodstawne i rzekomo są one przyczyną konfrontacji między Rosją a Zachodem, a nie rezultatem.

 

Przeszkodą jest oczywiście wzmacnianie obecności sojuszników na jej terytorium, chociaż prezydent Putin oczywiście podkreśla „bezpieczeństwo” Rosji i brak złośliwych planów przeciwko jej sąsiadom. Zostało to potwierdzone przez jego sekretarza prasowego Pieskowa. Nie będzie trzeciej próby osiągnięcia porozumienia w sprawie granicy, ponieważ szef Rosji może ze swej strony obiecać procedurę ratyfikacyjną w Dumie Państwowej, ale w Estonii kwestia ta - z powodu możliwego braku jedności w potrójnym sojuszu - jest ukrywana pod dywanem.

 

Estonia może poprosić o wsparcie w celu uzyskania statusu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ (2020–2022), co jest ważnym tematem w porównaniu z innymi drobiazgami. Możesz uzyskać wsparcie, ale w Rosji są radykalne poglądy. Deputowany do Dumy Państwowej Czernyszow niedawno zażądał, aby sekretarz generalny ONZ Guterres został wydalony z Estonii. Dyplomata był zaniepokojony interpretacją słów prezydent Kaljulaid, że język rosyjski stanowi zagrożenie dla języka estońskiego w estońskim systemie szkolnym. Komunikowanie prezydentów za pośrednictwem tłumacza jasno i elegancko pokazuje, że oba języki są piękne i nie zagrażają sobie nawzajem, a także fakt, że zarówno w Estonii, jak i w Rosji jest jeden prezydent i jeden język państwowy.

 

Symbolem wzajemnego szacunku i dobrych intencji mogą stać się regalia Konstantina Pätsa, jeśli Putin wyda je Kaljulaid. Symbole to bardzo potężna rzecz. Regalia o wartości historycznej, znajdujące się w zbrojowni Kremla, mogą stać się symbolem sukcesji estońskiej, spędzając prawie osiemdziesiąt lat w lochach Lefortowa, na co Rosja się raczej jednak nie zgodzi. A z drugiej strony, kiedy te regalia mają wrócić? Dlaczego nie teraz? Jeśli ten cud się wydarzy, co estońska prezydent da Putinowi w odpowiedzi na ten piękny gest? Karta e-rezydencji? Władze rosyjskie doskonale zdają sobie sprawę, że jednomyślność i dobre intencje można bardziej przekonująco wykazać czynami niż słowami.

 

Najważniejszym pytaniem jest motywacja Estonii i Rosji do spotkania na najwyższym poziomie. Estonia próbuje pokazać, że jest otwarta i nie unika komunikacji z Rosją, chociaż z tego powodu stosunki dwustronne najprawdopodobniej się nie zmienią. Spotkanie Kaljulaid i Putina, oczywiście, będzie omawiane przez media na całym świecie i jest to pewnego rodzaju osiągnięcie. Estońscy sojusznicy i partnerzy są zainteresowani wiadomościami Putina (prywatnymi), a nawet językiem migowym. Z drugiej strony Rosja ma szansę wykazać, że Rosja nie ignoruje nawet wśród najbardziej „rusofobicznych” krajów (wśród których oficjalnie Kreml umieścił Estonię), a ich przywódcy mogą swobodnie przyjeżdżać do Rosji.

 
W Estonii roboty zastępują ludzi, ale do 2030 r. i tak będzie więcej miejsc pracy

Zmniejszenie liczby ludności na obszarach wiejskich, niedobory siły roboczej, zapotrzebowanie na nowe umiejętności w wyniku automatyzacji i cyfryzacji - wszystko to wymaga rozwiązania rynku pracy w Estonii i na Łotwie, a zatem potrzebna jest bliższa współpraca między przedsiębiorstwami i instytucjami edukacyjnymi.

 

 

Jest to wniosek ze wspólnej dyskusji ekspertów z Estonii i Łotwy, która odbyła się w fabryce producenta materiałów budowlanych Sakret w Järvamaa w Miao. Gościem honorowym wydarzenia był prezydent Republiki Łotewskiej Raimonds Vejonis, który odbył wizytę państwową w Estonii.

 

Rene Tammist, estoński minister ds. przedsiębiorstw i informatyki, zauważył, że Estonia i Łotwa stoją w obliczu tych samych problemów, czyli starzejącej się populacji i niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej. Aby poprawić sytuację, wymagana jest automatyzacja i cyfryzacja, a także otwartość rządu na rozwój w interesie innowacji. Minister dodał, że luka w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest również kwestią, którą należy się zająć.

 

Przewodniczący Rady Centrum Certyfikacyjnego Certus i profesor nadzwyczajny nauk porównawczych na Uniwersytecie Łotewskim Daunis Auers powiedział, że we wszystkich krajach bałtyckich utalentowani młodzi ludzie wolą mieszkać w miastach. W przyszłości stanie się to poważnym problemem dla całej Europy Północnej, gdzie exodus ludzi z obszarów wiejskich rozpoczął się na początku lat siedemdziesiątych.

 

„Co można zrobić? Nie za dużo, ponieważ trend jest nieunikniony i jeśli chcemy tworzyć strategie na przyszłość, musimy najpierw rozpoznać sytuację. Od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku uważa się, że mieszkańcom miast brakuje świeżego powietrza, ale od tego czasu populacja Sztokholmu wzrosła o połowę. Jest bardzo mało prawdopodobne, że w krajach bałtyckich będzie inaczej ”- powiedział Auers.

 

Mówiąc o decyzjach, Auers wspomniał o polityce łagodzenia, tj. o bardziej efektywnym wykorzystaniu siły roboczej i elastycznym wieku emerytalnym. Małe szkoły zawodowe i ściślejsza współpraca z przedsiębiorstwami to jedna z części rozwiązania. „Korzystanie z zachęt finansowych to druga możliwość. W regionach można stosować różne stawki podatkowe” - dodał Auers.

 

W swoim raporcie główna analityk fundacji Kutsekoda, Ingve Rosenblad, zauważyła, że pomimo zmniejszenia liczby ludności w wieku produkcyjnym, w Estonii jest dziś więcej pracowników niż 5-10 lat temu. „Jest to wynik bardziej elastycznych wzorców zatrudnienia, reformy rynku pracy i częściowo także imigracji, ale teraz jesteśmy dość blisko maksymalnej liczby pracowników” - powiedział Rosenblad.

 

Według Rosenblad, od 2015 r. imigracja przekroczyła pewien poziom, częściowo w wyniku wzrostu płac, a także dlatego, że w 2018 r. wydano 20 tys. krótkoterminowych zezwoleń na pracę obywatelom krajów spoza UE, tj. trzy razy więcej niż w 2017 roku. Sztuczna inteligencja, 5G i przetwarzanie danych w chmurze - te aspekty automatyzacji i digitalizacji mają wyraźny wpływ na rynek pracy. Do 2030 r. około 13% miejsc pracy w Estonii będzie zajmowanych przez maszyny, ale doda to 15% nowych miejsc pracy.

 

Według Rosenblada popularność kształcenia ustawicznego rośnie. Osoby powyżej 25 roku życia stanowią 40% uczniów szkół zawodowych i uniwersytetów. Przedsiębiorstwa coraz częściej współpracują z instytucjami edukacyjnymi. Dobrym przykładem jest Cleveron, który zaoferuje zastosowanie wyższego wykształcenia wraz z rozwojem praktycznych umiejętności w swoim przedsiębiorstwie.

 

„W imieniu Sakret dziękuję uczestnikom z obu krajów za otwartą dyskusję na tematy związane ze wszystkimi przedsiębiorstwami estońskimi i łotewskimi działającymi w miastach i na obszarach wiejskich. Niezależnie od tego, czy chodzi o zwrócenie większej uwagi na regiony, rozwój kształcenia ustawicznego na nowe umiejętności czy współpracę między uniwersytetami i przedsiębiorstwami, nadszedł czas, aby podzielić się doświadczeniami i wspólnie szukać rozwiązań ”- powiedział Kaspars Patsevich, dyrektor wykonawczy Sakret OÜ.