Maj 2019

W Estonii sfilmowano bitwę kotów domowych z lisem

W ośrodku wakacyjnym Nurmenuk w Pärnumaa nie ma psów stróżujących, ponieważ lokalne koty są tak groźne, że osobniki z zewnątrz wolą omijać ich terytorium. Kilka dni temu koty dały lekcje lisowi, który zajrzał na ich podwórze. Zobacz, jak to zrobiły!

 

 

„Trzymamy koty zamiast psów. Zobacz, co zrobiła kotka z lisem, który wszedł na nasze podwórko. Nagrałam to przypadkiem. W roli obrońców wystąpiły koty Bella, Hiirek (Mysz) i Robber”.

 
Cielęta łosi pozostają bez matek z powodu ćwiczeń wojskowych o kryptonimie Wiosenna Burza

W czasie trwania ćwiczeń Wiosenna  Estońskie Stowarzyszenie Dobrostanu Zwierząt otrzymało raporty o sześciu łosiątkach, które zgubiły swoje matki. Pięć cieląt przebywa teraz w ochronce leśnej, a szóstego nie można złapać, pisze Lemmik.

 

 

Pierwsze doniesienia o zaginionych zwierzętach zaczęły pojawiać się we wtorek, kiedy dwa cielęta łosi znaleziono w ogrodzie w pobliżu prywatnego domu w Ida - Virumaa. Dział ochrony środowiska przywiózł je do azylu leśnego. Trzecie cielę dostarczano dzień wcześniej.

 

Pod koniec ubiegłego tygodnia otrzymano informacje o trzech kolejnych małych łosiach. Dwa z nich zostały złapane, a trzeci gdzieś przepadł. Unia Ochrony Zwierząt próbowała uzyskać pomoc w różnych departamentach, ale bezskutecznie. Niemożliwe było również pozostawienie żołnierzy na straży, aby zdali relację o możliwym powrocie łosia. Tego samego wieczoru myśliwi przybyli na miejsce, ale nie zdołali znaleźć cielaka.

 

Początkowo próbowano wypuścić dwa złapane zwierzęta do lasu w nadziei, że pojawi się ich matka. Jednak według różnych specjalistów w dziedzinie dzikiej fauny i flory nie warto było liczyć na jej powrót w takiej sytuacji. Na ratunek przybyły duże firmy, wysyłając specjalne mleko w proszku i butelki do karmienia zwierząt, a także pomogły zbudować schronienie.

 

„Podczas transportu widać było pełno ciężkiego sprzętu wojskowego. Na drogach znajdowały się kolumny, których nie można było wyminąć na wąskich traktach leśnych” – opisuje sytuację Unia Ochrony Zwierząt. „Technika, hałas i wielu żołnierzy w lesie okropnie wpływają na zachowanie zwierząt”.

Unia Ochrony Zwierząt wzywa również do podpisania petycji domagającej się przerwania ćwiczeń „Wiosenna burza” (petycja w załączeniu).

 
Autobus uderzył w samolot na lotnisku w Wilnie

7 maja br. na lotnisku w Wilnie autobus uderzył w mały prywatny samolot, donosi LRytas.lt. Przedstawiciel lotniska Litwy Tad Vasiliauskas potwierdził informacje o incydencie.

 

 

„Około godziny 12:20 autobus lotniskowy bez pasażerów uderzył w mały prywatny samolot bez pasażerów. Trwa dochodzenie” - powiedział.

 

Zgodnie z otrzymanymi informacjami kierowca autobusu był trzeźwy.

 

Ponadto przedstawiciel firmy Baltic Ground Services powiedział, że w tej chwili przyczyny incydentu są nieznane. Przedstawiciel wyjaśnił, że właściciel prywatnego samolotu jest świadomy zdarzenia, a firma ubezpieczeniowa zrekompensuje wszystkie straty.

 

Uszkodzony Bombard Halimaner 605 należy do prywatnego przedsiębiorstwa Elit - Avia zarejestrowanego w Słowenii, które sprzedaje i wynajmuje prywatne odrzutowce.