Październik 2020

Premier Finlandii Sana Marin bez stanika miała na sobie marynarkę z rozcięciem do pępka

Premier Finlandii Sana Marin wywołała prawdziwy skandal w swoim kraju z powodu jej zdjęcia dla magazynu kobiecego Trendi.

 

 

Na zdjęciu Marin ubrana jest tylko w kurtkę, co wywołało w kraju kontrowersje na temat granic seksizmu i obyczajów politycznych. Według British Times niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych byli wściekli, że 34-letni Marin została uchwycona w kurtce i naszyjniku.

 

Zdjęcie jest „zabawne", a sukienka, jak mówią, nie jest odpowiednia dla pani premier. Fińska przedsiębiorczyni Aki Paising oskarżyła ją o „przyciąganie uwagi” w artykule krytykującym politykę gospodarczą Marin. Do artykułu odniosło się dwóch posłów z głównej opozycyjnej centroprawicowej Koalicji Narodowej.

 

Są jednak też zwolennicy pani premier, którzy chwalą pewność siebie Marin, zamieszczając podobne zdjęcia na swoich profilach w sieciach społecznościowych. Wśród obywatelek Finlandii, które udostępniły podobne zdjęcia pod hashtagiem #iamwithsanna - jestem z Saną, byli aktorka Kiki Kokonen i piosenkarka Hanna Pakarinen.

 

„Kontrowersje wiele mówią o ludziach, o tym, co widzą, kiedy patrzą na zdjęcie” - powiedziała Mari Karsika, redaktor naczelna magazynu Trendi.

 

Wielu nawet nie widziało jej piersi.

 

„Widzieli Sanu Marina w modnym garniturze i czarnych spodniach” - powiedziała.

 

W międzyczasie, gdy debata nasiliła się, dwóch konserwatywnych posłów, którzy podzielili się postem Pussinga, przeprosiło i usunęło swoje wpisy na Twitterze.

 

Marine, zaangażowana feministka, była najmłodszym premierem na świecie, kiedy objęła urząd w grudniu ubiegłego roku, a trzej ministrowie w jej gabinecie to kobiety po trzydziestce.

 

Wychowywana przez samotną matkę, która każdego dnia osobiście chodzi do przedszkola, aby odebrać swoją dwuletnią córkę, Marin podkreśla również równość płci w swoich osobistych wywiadach.

 

W wywiadzie dla magazynu Trendi Marine powiedział: „Chcę skupić się na polityce, a nie na swoim wyglądzie”.