Debiut nowego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu US Army na ćwiczeniach w Estonii

Kategorie: 

Źródło:

Najnowszy system obrony powietrznej krótkiego zasięgu (M-SHORAD) armii amerykańskiej zadebiutował podczas ćwiczeń wojskowych Sabre Strike w Estonii.

 

 

Według Dowództwa Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej 10 Armii nowy system obrony powietrznej krótkiego zasięgu zniszczył drona nad Zatoką Fińską podczas demonstracji ognia na żywo w ramach ćwiczeń Sabre Strike 22 w Rutje w Estonii 10 marca 2022 r.

 

Ćwiczenie odbywa się przez cały marzec, z udziałem około 13 tys. uczestników z 13 krajów, a od 2010 roku odbywa się co 2 lata. Na zimę zaplanowano zajęcia szkoleniowe, aby zademonstrować zdolność do działania w trudnych warunkach.

 

„To debiut czterech prototypowych platform M-SHORAD, które wypełnią krytyczne zdolności armii, zapewniając obronę powietrzną sił manewrowych” – czytamy w komunikacie prasowym.

 

M-SHORAD to montowana przez Striker platforma obrony powietrznej, która zastępuje starzejący się system Avenger dla armii. M-SHORAD ma zapewnić żołnierzom elastyczne rozwiązanie obrony przeciwlotniczej. System jest lepiej opancerzony, lepiej uzbrojony i bardziej mobilny niż ten, który zastępuje. Wystrzelony pocisk może nadążyć za poruszającą się jednostką, eliminując zagrożenia na małej wysokości, tj. helikoptery i drony.

 

System M-SHORAD to coś więcej niż tylko nowy system uzbrojenia, to także przykład nowego, szybkiego cyklu pozyskiwania armii w akcji. W przeszłości opracowanie nowego systemu było długotrwałym procesem, który z łatwością mógł zająć dekadę, zanim zaczął przynosić rezultaty. Dla porównania, przejście od pierwszego strzału i selekcji do gotowego produktu dostarczonego żołnierzowi zajęło M-SHORAD zaledwie kilka lat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj