Finlandia szuka nabywcy na drogi pałac w Helsinkach

Kategorie: 

http://www.senaattimyy.fi/

Państwo szuka nabywcy na najdroższy dom w Finlandii - Pałac Marmurowy w Helsinkach. Budynek powstał w 1918 roku. Znajduje się w ekskluzywnym obszarze miasta -  Kaivopuisto, w którym mieszczą się ambasady różnych krajów m. in. Stanów Zjednoczonych, Estonii, Hiszpanii, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii.

 

 

 

Pałac może być wykorzystywany, jako budynek mieszkalny, galeria sztuki, centrum konferencyjne itp. Powierzchnia obiektu wynosi 1412 metrów kwadratowych. Obiekt ma być sprzedany za cenę oscylującą w przedziale od 15 do 25 mln euro. Trzypiętrowa rezydencja posiada siedem pokoi, cztery sale konferencyjne, archiwum, salon, pomieszczenia dla służby, wieżę widokową, winiarnię, bibliotekę i recepcję.

 

 

 

Pałac zaprojektował nie byle kto, bo sam Eliel Saarinen – znany na całym świecie fiński architekt. W styczniu 1911 roku został on doradcą w zakresie planowania estońskiego Revala (obecnie Tallinn od 1918 roku). W tym samym czasie zaproszono go także do zespołu doradców pracujących na rzecz rozwoju Budapesztu. W 1912 roku opublikował on broszurę na ten temat. Eliel Saarinen zaprojektował m. in. Muzeum Narodowe Finlandii w Helsinkach (Kansallismuseo, 1904), dworzec kolejowy w Wyborgu (1913), Kościół Świętego Pawła w Tartu (Pauluse Kirik , 1917) i opisany powyżej Marmoripalatsi przy Itäinen Puistotie 1 w Helsinkach.

 

 

 

Obecnie właścicielem budynku jest państwo. Wymaga on wielu napraw i remontów. Więcej informacji tutaj.  

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj