Finowie wpisali radziecki okręt podwodny na listę grobów wojennych

Kategorie: 

http://ru-submarine.livejournal.com/27206.html

Fiński MSZ poinformował na Twitterze, że miejsce zatonięcia radzieckiego okrętu podwodnego S - 2 wpisano na listę rosyjskich grobów wojennych. Rozminowywanie okrętu podwodnego S - 2 zakończono w lecie 2012, donosi z kolei Fontanka.fi.

 

 

 

S – 2 wpłynął na fińską minę 1940 roku w Zatoce Botnickiej. Eksplozja była tak silna (dodatkowo eksplodowały torpedy), że kadłub został rozbity na trzy części. S - 2 została odkryta przez grupę szwedzkich i fińskich nurków w lecie 2009 roku (Finowie z autonomicznego archipelagu Wysp Alandzkich). Uczestnicy wyprawy oraz historyk Kenneth Gustafsson otrzymali nagrodę Ministerstwa Obrony Rosji w 2011 roku za to odkrycie.

   

 

Według alandzkich historyków w rejonie archipelagu na szwedzkich wodach terytorialnych zatonęły trzy inne sowieckie łodzie podwodne. Dwie z nich zostały odnalezione:  S - 7 w roku 1998, a  Щ - 305 namierzono w 2007. Nie ustalono miejsca spoczynku jednostki Щ - 320.  W sumie u wybrzeży Aland leży kilkaset zaginionych statków z różnych lat i epok

 

 

 

Obecnie w okolicach  Wysp Alandzkich występuje całkowity zakaz manewrów wojskowych oraz zakaz przelotów samolotów lotnictwa wojskowego. Obszar Wysp Alandzkich jest strefą zdemilitaryzowaną.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj