Główne strony rządowe Estonii zostały zaatakowane przez cyberatak

Kategorie: 

Źródło: tg

Dziś wieczorem przeprowadzono cyberataki na najważniejsze estońskie strony internetowe, które na szczęście nie miały poważnego wpływu na ich działanie – informuje Urzęd ds. Systemu Informacji Państwowej (RIA).

 

 

 

Od dzisiaj o godzinie 16.00 jednostka ds. przeglądu incydentów cybernetycznych (CERT-EE) wykryła ataki blokujące (DDoS) na rządowe strony internetowe. Ataki te na krótki czas zakłóciły działanie wielu witryn internetowych, ale ataki nie miały większego wpływu na działanie tych witryn.

 

Celem ataków były m.in. serwisy eesti.ee, id.ee, politsei.ee, vm.ee, President.ee. Podejmowano próby zakłócenia pracy serwisów internetowych i innych organizacji związanych z państwem.

 

Według Tõnu Tammera, szefa CERT-EE, osoby atakujące próbowały stworzyć niedogodności, blokując strony internetowe.

 

„Ataki i próby ataków nie miały większego wpływu – tymczasowo zakłóciły możliwość odwiedzania niektórych portali. Oczywiście hakerzy chcieli pokazać, w jaki sposób mogą zaszkodzić mieszkającym tu ludziom podczas międzynarodowych ćwiczeń cybernetycznych Locked Shields w Estonii. Obecne ataki miały jednak niewielki wpływ” – powiedział Tammer.

 

Dodał, że RIA będzie nadal kontaktować się z partnerami i monitorować sytuację, a departament jest gotowy do zaradzenia incydentom cybernetycznym w razie potrzeby.

 

„Wyjątkowa reputacja Estonii jako e-rządu, silne stanowisko w polityce zagranicznej i wyraźne potępienie wojny z Rosją czynią nas celem cyberataków. Wzięliśmy to pod uwagę i jesteśmy gotowi reagować na wydarzenia” – powiedział Tammer.

 

RIA będzie nadal analizować cyberataki i, na podstawie swoich ustaleń, w razie potrzeby dostarczać aktualizacje partnerom i opinii publicznej.

 

Zatwierdzony niedawno przez rząd budżet uzupełniający pozwoli RIA podjąć działania zapobiegające takim atakom i zmniejszające ich wpływ na rządowe strony internetowe.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj