Ile kosztuje pół litra piwa w krajach europejskich i jak radzi sobie w tym gronie Estonia?

Kategorie: 

Źródło: limon.postimees.ee

Piwo jest napojem niezwykle popularnym. Pije się je we wszystkich częściach świata, a każdy kraj ma swój ulubiony napój, choć cena również jest bardzo zróżnicowana.

 

 

Oczywiście cena piwa w wartościach bezwzględnych nie odzwierciedla praktycznie nic bez informacji o średnich dochodach, ale jeśli porównamy je ze średnią pensją, to np. w Rosji średnia pensja to 400 euro. Okazuje się, że można tam za nią kupić 253 litry piwa. Dla porównania w Norwegii wynagrodzenie wynosi 4400 euro, czyli 700 litrów piwa w cenie 3,15 euro za pół litra.

 

Najdroższe piwo w Norwegii kosztuje ponad 3 euro, następnie na Islandii - 2 euro i 55 centów, w Irlandii i Finlandii - 2 euro i 4 centy. Również piwo w Monako jest szalenie drogie. W Rosji pół litra piwa można kupić średnio za 79 centów, na Ukrainie - za 53 centy. W Estonii, jak wiadomo, alkohol jest droższy niż w innych krajach bałtyckich i w Polsce. Za pół litra trunku trzeba zapłacić 1,31 euro.

 

Na koniec proponujemy obliczyć, ile litrów piwa można kupić w Estonii za średnią pensję około 1400 euro. To 534 litry spienionego napoju. Swoją drogą, gdyby Estonia miała taką samą cenę jak Łotwa, Estończycy mogliby pozwolić sobie na więcej piwa niż Norwegowie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj