Izrael upamiętnił pamięć radzieckiego nauczyciela, który wywiózł 350 dzieci z terytorium Litwy w czasie wojny

Kategorie: 

youtube.com

W Jerozolimie upamiętniono nauczyciela Samuela Pewznera, który podczas drugiej wojny światowej (zdaniem Rosjan – na początku drugiej wojny światowej) uratowała życie 350 dzieci przed niemieckimi wojskami, podaje RIA Novosti.

 

 

 

Samuel Pewzner latem 1941 roku był dyrektorem letniego obozu w litewskiej miejscowości Druskieniki. W pierwszych godzinach wojny Pewzner ewakuował z obozu pociągiem 350 dzieci różnych narodowości na sowieckie tyły, uprzedzając hitlerowski atak. Uczestnicy obozu zostali rozlokowani w Udmurtii, gdzie Pewzner opiekował się nimi aż do końca wojny.

 

„Żadne z dzieci, które znalazło się w pociągu, nie zostało nawet ranne, pomimo faktu, że pociąg regularnie ostrzeliwano. Pod kierunkiem Samuela Markowicza, starsze dzieci, które siedizały na dachach wagonów, obserwowali niebo i natychmiast informowali maszynistę, jak tylko widzieli niemieckie samoloty. Pociąg zatrzymywał się natychmiast, wszyscy uciekali w różnych kierunkach” - powiedział Alexander Shein, rosyjski ambasador w Izraelu.

 

Uroczystość na cześć Pewsnera była jednym z wydarzeń poświęconych Dniu Pamięci o Holokauście i heroizmowi europejskich Żydów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj