Jeden z kandydatów na prezydenta Austrii jest ściśle związany z Estonią

Kategorie: 

youtube.com
Dziś w Austrii odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. O prezydenturę walczy prawicowy kandydat Norbert Hofer z Partii Wolności i wspierany przez Partię Zielonych Alexander Van der Bellen, który jest ściśle związany z Estonią.
 
 
 
Jego rodzice byli obywatelami Estonii, pisze Die Zeit. 
 
 
Ojciec Bella urodził się w Pskowie. Po rewolucji październikowej przeniósł się do Estonii i uzyskał estońskie obywatelstwo. Po przystąpieniu Estonii do Związku Radzieckiego w 1940 roku wraz z żoną Almą przeniósł się do Niemiec. Po okresie życia w obozie dla uchodźców, rodzina przeprowadziła się do Wiednia. Rodzice przyszłego kandydata na prezydenta Austrii zmienili estońskie obywatelstwo na austriackie w 1958 roku.
 
 
Alexander Van der Bellen urodził się w Wiedniu w 1944 roku. Pomimo faktu, że jego rodzice mówili po rosyjsku, on nigdy się tego języka nie nauczył. W 1962 roku Alexander Van der Bellen ukończył liceum w Innsbrucku. W 1970 roku otrzymał doktorat z ekonomii na Uniwersytecie w Innsbrucku. W 1977 roku przeniósł się do Wiednia. W latach 1977-1980 wykładał w Akademii Zarządzania, a w 1980 roku został profesorem ekonomii na Uniwersytecie w Wiedniu. W latach 1990-1994 był dziekanem i prodziekanem Wydziału Ekonomii.
 
 
Bellen nie utrzymywał przez dziesięciolecia kontaktów z rodziną, która pozostawała za „żelazną kurtyną”. Osobiste spotkania miały miejsce dopiero po upadku Związku Radzieckiego. Irina, kuzynka Alexandra i jego równolatka, mieszka w wiosce w południowej Estonii. W połowie lat dziewięćdziesiątych kobieta pojechała do Wiednia, aby odwiedzić kuzyna.
 
 
W styczniu 2016 roku Bellen postanowił wystartować w wyborach prezydenckich oficjalnie, jako kandydat niezależny, ale wiadomo, że popiera go Partia Zielonych.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj