Kolejny unikalny starożytny skarb Wikingów odkryty na Saaremaa

Kategorie: 

Źródło: facebook.com

Zaledwie kilka tygodni po poprzednim odkryciu, które dotyczyło złotej bransolety, liczącej co najmniej 1700 lat, na Saaremaa w Estonii odkryto kolejny starożytny skarb.

 

 

 

Według Rady Dziedzictwa (Muinsuskaitseamet) i Muzeum Saaremaa, najnowsze znaleziska pochodzą z późniejszego okresu epoki Wikingów i są bogatym skarbcem srebrnych monet. Podobnie jak poprzednie znalezisko, ten został odkryty detektorem przez archeologa amatora, który zgodnie z estońskim prawem zgłosił znalezisko.

 

„Jesteśmy wdzięczni amatorowi, posiadającemu odpowiednie pozwolenie, który przekazał artefakty Radzie Dziedzictwa, która może teraz ocalić najważniejszą historię Saaremaa” – napisano na stronie Saaremaa Museum.

 

Mauri Kiudsoo, archeolog i kustosz numizmatycznego zbioru badań archeologicznych na Uniwersytecie w Tallinie, mówi, że to odkrycie jest ważne dla wyjaśnienia historii ery Varangian w Saaremaa.

 

Jest prawdopodobne, że ten skarb został ukryty podczas zawirowań lub konfliktu zbrojnego. To już drugie takie odkrycie w rejonie Lumanda-Kihelkonn. W przeszłości doszło do starć, które miały miejsce na niektórych obszarach Saaremy w drugiej połowie XI wieku. Kiudsoo zauważa, że skarby monet z tej epoki są niezwykle rzadkie w innych miejscach w Estonii.

 

We wrześniu archeolog amator Jegor Klimow z wykrywaczem metalu znalazł dużą złotą bransoletę, luksusowe bursztynowe broszki lokalnej produkcji, srebrne i posrebrzane broszki oraz srebrny pasek typu skandynawskiego także sprzed 1700 lat.

 

Podano również, że znalezisko z późnej epoki Wikingów również pomogło wypełnić luki w wiedzy na temat Saaremy z epoki żelaza.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenKomentarze

Skomentuj