Łotewska eurodeputowana Tatiana Żdanok zatrzymana w Rydze

Kategorie: 

Źródło: https://t.me/gremtelegram/1254

W piątek 13 maja br. na Placu Ratuszowym w Rydze zatrzymano europejską posłankę Związku Rosyjskiego Łotwy Tatianę Żdanok - informuje RUS TVNET, powołując się na agencję LETA.

 

Według LETA policja zatrzymała na Placu Ratuszowym cztery osoby.

 

Policja poinformowała LETA, że jedna osoba została aresztowana za użycie wstążki św. Jerzego, a trzy za nieautoryzowaną pikietę.

 

Liczne siły policyjne są dziś skoncentrowane na Placu Ratuszowym w Rydze, aby zapobiec nieautoryzowanemu wiecowi. Na ulicach przylegających do Placu Ratuszowego dyżurują policjanci, w tym z batalionu sił specjalnych. Funkcjonariusze organów ścigania w maskach również osiedlili się na wyższych piętrach ratusza w Rydze i obserwują plac.

 

Policja całkowicie zablokowała dostęp do placu. Od strony Dźwiny w pobliżu placu zgromadziło się około 50 osób,tj. potencjalnych uczestników zlotu i ich przeciwników. Do potencjalnych uczestników wiecu przybyli przedstawiciele Rosyjskiego Związku Łotwy (RSL).

 

Na Placu Ratuszowym policja wzywa do rozejścia się, w przeciwnym razie zostanie użyta siła fizyczna. Policja przypomina, że impreza na placu jest nielegalna. Ludzie słuchają tego wezwania, ale pozostają w pobliżu Placu Ratuszowego.

 

Obecnie Rada Miejska Rygi podejmuje decyzję o wyburzeniu pomnika żołnierzy radzieckich w Parku Zwycięstwa. Protestując przeciwko tej decyzji, RSL zamierzało dziś zorganizować pikietę na Placu Ratuszowym, ale nie otrzymało zgody. Partia złożyła pozew w związku z zakazem protestu.

 

Współprzewodniczący partii Mirosław Mitrofanow powiedział wcześniej LETA, że wiec odbędzie się tylko wtedy, gdy pozwoli na to sąd.

 

Mając na uwadze odmowę otrzymaną z urzędu mera, RSL rozesłało na portalach społecznościowych apel, by dziś nie gromadzić się na Placu Ratuszowym.

 

Mitrofanow wyjaśnił, że podstawą odmowy przeprowadzenia wiecu był tajny dokument Służby Bezpieczeństwa Państwa (SSS), którego treści nie ujawniono.

 

„Organizatorów zlotu poinformowano, że spodziewane są prowokacje, ale nie poinformowano nas, które i kto planuje je zorganizować” – dodał współprzewodniczący RSL.

 

Państwowa Służba Bezpieczeństwa wydała negatywną opinię Radzie Miasta Rygi w sprawie planowanego wiecu RSL w piątek na Placu Ratuszowym.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj