Obraz estońskiego artysty sprzedany za prawie 90 tys. euro

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

14 maja br. w Galerii Haus odbyła się aukcja dzieł sztuki klasycznej. Wielką niespodzianką było to, że obraz estońskiego artysty Konstantina Süvalo został wystawiony na aukcji za 86 tys. euro.

 

 

„Jezioro Pühajärv” Konstantina Süvalo podskoczyło cenowo na aukcji w Haus Gallery, gdzie zostało kupione za 86 tys. euro. Ten obraz jest namalowany olejem na płótnie w ramie o wymiarach 48 na 50 centymetrów. Na poprzednich aukcjach praca artysty osiągnęła maksymalnie 7861 euro.

 

Rzadki i wirtuozowski obraz Konstantina Süvalo został namalowany nad jeziorem Pühajärv latem 1919 roku. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego Süvalo, który mieszkał wówczas w Parnawie, przybył do Pühajärv.

 

„Pühajärv” to naprawdę wyjątkowe dzieło, wykonane w technice puentylizmu. Artysta maluje bardzo małymi pociągnięciami, przypominającymi raczej kropki niż pociągnięcia, co było dość niekonwencjonalne dla ówczesnej sztuki estońskiej. Zmieniający się kierunek punktów nadaje obrazowi poczucie dramatyzmu, ale otwartość, zwiewność, optymistyczna kolorystyka, odbicia na tafli wody itp., choć zacieśniają kompozycję, nie przeszkadzają. Jest to bez wątpienia jeden z najważniejszych obrazów Konstantina Süvalo, zajmuje też znaczące miejsce w historii sztuki estońskiej w ogóle,

 

Konstantin Süvalo urodził się 1 stycznia 1884 r. w Viljandi, w rodzinie kupca Valgi Savva Szczerbakowa. W 1936 zmienił nazwisko na Süvalo.

 

Wykształcenie artystyczne zdobywał w prywatnej szkole artystycznej B. Blumy w Rydze, a od 1909 wstąpił do Ryskiej Szkoły Artystycznej i studiował pod kierunkiem słynnych łotewskich mistrzów Vilhelmsa Purvītisa, Janis Rosenthal i Janis Tilberg. W szkole szczególną uwagę zwrócono na malarstwo pejzażowe w plenerze. Purvitis miał największy wpływ na Süvalo, od którego otrzymał głęboką wiedzę w dziedzinie malarstwa. Jego malarstwo pejzażowe, z naciskiem na secesję i pointylizm, wywarło silny wpływ na Süvalo. Równolegle z zajęciami plastycznymi ukończył prawdziwą szkołę w Rydze.

 

Po ukończeniu szkoły na początku 1914 wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, aby kontynuować edukację artystyczną, gdzie przed wybuchem I wojny światowej spędził trzy miesiące semestru wiosennego w pracowni malarskiej prof. D. Kardowskiego. Na początku wojny Süvalo został zaproszony do zostania nauczycielem rysunku w przedszkolu w Parnawie, a także nauczycielem w miejscowej szkole handlowej. Uratowało to artystę przed powołaniem do wojska, a Süvalo przez cztery dekady pozostawał nauczycielem sztuki w szkołach w Parnawie.

 

Wraz z nauką stale zajmował się malarstwem, a już w 1916 zorganizował w swoim rodzinnym mieście wystawę indywidualną, na której zaprezentował około stu prac, tj. pejzaże, portrety i rysunki. Niedługo potem zorganizował w swoim mieszkaniu pierwszą dużą wystawę sztuki lokalnej. Od tego czasu obrazy Süvalo były wystawiane w Estonii i za granicą, m. In. w Warszawie, Budapeszcie, Rzymie.

 

W latach 1929-1930 był stypendystą Centralnego Towarzystwa Artystów Estońskich w Paryżu.

 

We wczesnych pejzażach artysty dominują motywy z Karksi, jego rodzinnego regionu (okolice Viljandi). W jego najbardziej znanej pracy „Portret w czerwieni” jako tło służy krajobraz Kärstn, a także wiele motywów krajobrazowych z Pärnu, Tahkuranna i południowej Estonii. Z podróży do Paryża artysta przywiózł wiele prac i szkiców. Być może najsłynniejszym dziełem powstałym pod wrażeniem tej podróży jest „Paryż. Wielka Opera”. Oprócz Muzeum Sztuki Estonii jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Tartu i Muzeum Pärnu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj