Obszar zanieczyszczenia olejami u wybrzeży estońskiej wyspy Hiiumaa nie zwiększył się

Kategorie: 

Źródło: tg

W ciągu ostatnich 24 godzin inspektorzy ochrony środowiska nie znaleźli żadnego nowego, masowego zanieczyszczenia ani ptaków zabrudzonych olejem opałowym u wybrzeży estońskiej wyspy Hiiumaa i w Matsalu.

 

 

„W poniedziałek i wtorek Departament Środowiska przeprowadził inspekcje małych wysp u wybrzeży Hiiumaa, aby zmapować zakres zanieczyszczenia” – powiedział dyrektor generalny departamentu Rainer Vakra.  „Czarne plamy ropy zaobserwowano u wschodnich wybrzeży Hiiumaa i na południu na granicy pomiędzy Kaevatsu i Heinlaid. Na południu nie ma zanieczyszczeń i jak dotąd nie znaleziono ptaków ani zwierząt wysmarowanych olejem opałowym ani na wyspie, ani na okolicznych małych wyspach, gdzie ptaki obecnie masowo gniazdują”.

 

Według Departamentu Środowiska trwają prace porządkowe, a pomoc wolontariuszy w Vormsi i Hiiumaa jest również mile widziana. Wspólnie z Radą Ratowniczą i Radą Ochrony Środowiska likwidację zanieczyszczenia i prace porządkowe organizują również samorządy. W piątek do prac porządkowych dołączą pracownicy Departamentu Środowiska.

 

19 maja br. u wybrzeży Vormsi i 22 maja br. u wybrzeży Hiiumaa odkryto wycieki ropy, wskazujące na zanieczyszczenie morza. Zanieczyszczenie wód morskich czarnym olejem zostało wykryte wzdłuż północnych i zachodnich wybrzeży wyspy Vormsi na przestrzeni prawie 15 kilometrów, w niektórych miejscach plamy oleju są rozsiane po okolicznych zatokach. Zanieczyszczenia przemieszczają się na płytkiej głębokości bez unoszenia się na powierzchni wody.

 

Źródło zanieczyszczenia nie zostało jeszcze zidentyfikowane.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj