Rozpoczęły się testy estońskich czołgów robotów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Podobnie jak samoloty bojowe opracowane przez kompleks wojskowo - przemysłowy, roboty naziemne różnią się wielkością i funkcją. Niektóre są przeznaczone do wspierania piechoty, podczas gdy Type-X, stworzony przez Milirem Robotics, jest przeznaczony do ochrony czołgów, transporterów opancerzonych i innych pojazdów na polu bitwy.

 

 

 

Estońska firma Milirem Robotics zaprezentowała w 2020 roku robota bojowego do rozpoznania i wsparcia ogniowego zmotoryzowanych jednostek piechoty i konwojów, a teraz rozpoczęła pierwsze testy prototypu Type-X. Model ten oparty jest na systemie modułowym z samodzielną platformą, na której można zainstalować różne wyposażenie do różnych misji. Jego głównym zadaniem jest ograniczenie strat personelu w strefach walk.

 

Masa głównej platformy wynosi 12 ton, nośność 4,1 tony, w tym armata 30 mm lub 50 mm. Kompaktowe rozmiary pozwalają na umieszczenie dwóch takich czołgów wewnątrz wojskowego samolotu transportowego Airbus A400M i pięciu w Boeing C-17 Globemaster III. Dodatkowo górny moduł można wyposażyć w lekkie, zdalnie sterowane 25-mm armaty Bushmaster M242 lub przeciwpancerną wyrzutnię rakiet Alcotan, MMP, Javelin lub SPIKE.

 

Biorąc pod uwagę niewielką wysokość platformy - około 68 cm - Type-X dobrze nadaje się do tajnego nadzoru, ale jest w stanie rozpędzić się do 80 km / h podczas jazdy do przodu i do 50 km / h - do tyłu. Co więcej, jest czterokrotnie lżejszy i znacznie tańszy niż podobne bojowe pojazdy przeciwpiechotne.

 

Ponadto Type-X jest wyposażony w kamery panoramiczne, CCD i kamery termowizyjne, system sztucznej inteligencji z kontrolą ruchu i wykrywaniem przeszkód oraz szybki system zdalnego sterowania. Istnieje również inteligentny system przewidywania błędów.

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj