Samoloty NATO krążyły nad Zatoką Pärnu

Kategorie: 

Źródło: tg

Pärnu Postimees publikuje wideo i zdjęcia samolotów NATO przelatujących nad okręgiem Pärnu.

 

Samoloty radarowe, rozpoznawcze, łączności i kontrolne Boeing E-3 Sentry (kod NATO02) i Boeing 737-7ES Peace Eagle (kod TURAF42), należące do tureckich sił powietrznych, znalazły się w polu widzenia kamery jednego z czytelników.

 

Według portali Flightradar24 i Radarbox samoloty wystartowały z Niemiec, przeleciały przez Polskę i kraje bałtyckie do Estonii i dalej okrążały wyspę Kihnu.

 

Czytelnik opisał, że ponieważ Boeing E-3 Sentry ma bardzo długi ogon, jego tor lotu był wyraźnie widoczny w powietrzu.

 

Starszy sierżant Siim Werner Teder, specjalista ds. informacji z sił powietrznych, powiedział, że samoloty krążące nad prowincją Pärnu były częścią ćwiczeń Ramstein Alloy 22-1, które odbyły się wczoraj i dziś.

 

Ćwiczenia, które odbywają się trzy razy w roku, wypracowują procedury łączności i kontroli, a także różne procedury ochrony powietrza. Opracowywane są m.in. przerwy w komunikacji z eskortą samolotów, wykrywanie statków powietrznych o małej prędkości, akcje poszukiwawczo-ratownicze. W ćwiczeniach biorą udział Siły Powietrzne Estonii, Belgii, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, USA i innych krajów.

 

„Lot nad okolicami Pärnu nie jest niczym niezwykłym, ponieważ w pobliżu znajduje się oficjalne lotnisko” – powiedział Terder. „Możliwe, że samoloty przelatują obok osiedli lub indywidualnych gospodarstw, ale zawsze, gdy to możliwe, nadal podejmowane są wysiłki, aby nie latać nad domami”.

 

W związku z rosyjską inwazją NATO zwiększyło gotowość swoich jednostek bezpieczeństwa lotniczego na Ukrainie w krajach bałtyckich oraz całodobowe patrole lotnictwa wojskowego NATO w Estonii, Łotwie i Litwie. Podczas ćwiczeń nie ma zmian w rozkładzie lotów, loty odbywają się normalnie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj