Tatarzy i baszkirscy mieszkańcy Łotwy wraz z przedstawicielami różnych krajów i narodowości sprzątali w ostatnią sobotę muzułmańskie cmentarze w Rydze

Kategorie: 

http://www.newstatar.ru/archives/16156

W sobotę, 23 kwietnia 2016 sprzątano muzułmańskie cmentarze Mikela i Jaunciems w Rydze.

 

 

Akcje takie organizowane są dwa razy do roku z inicjatywy łotewskiego Tatarsko-Baszkirskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Chishma (prowadzonego przez Zufara Zaynullina). Prócz Tatarów i Baszkirów, na cmentarzach stawili się przedstawiciele różnych narodów, wyznający islam, tj. Hindusi, Pakistańczycy, Rosjanie, Łotysze, Gruzini i inni.

 

 

Na Łotwie wzmianki o islamie po raz pierwszy pojawiły się w 1838 roku (choć Tatarzy i Baszkirowie na terytorium współczesnej Łotwy występowali znacznie wcześniej). Potem środowiska te wydawały swoją gazetę, a od 1902 do 1917 roku przewodził im imam Tatar Ibrahim David i Shakir Husnetdinov w latach 1920 – 1940.

 

 

Najstarszy cmentarz islamski funkcjonuje w Rydze od 1890 roku. Pierwsze pochowki przeprowadzali tam Karaimi (do drugiej wojny światowej grupa reprezentowana głównie przez kupców i przemysłowców). W wyniku działań wojennych ludzie ci zniknęli z Łotwy. Pozostali jednak Tatarzy i Baszkirowie.

 

 

Od lat sześćdziesiątych do dziewięćdziesiątych obowiązek sprzątania cmentarza wzięła na siebie jedna osoba. W pojedynkę człowiek Jakup Oba działał przez 30 lat i potem aż do śmierci w 2005 roku.

 

 

W 1988 roku powstało na Łotwie Tatarsko – Baszkirskie Towarzystwo Kulturalne Chishma i ono wzięło na siebie organizację pochówków zgodnie z szariatem, a także obowiązek porządkowania cmentarzy. W 1989 roku rada miasta Rygi przeznaczyła ziemię na przedmieściach na nowy muzułmański cmentarz Jaunciems.

 

 

Cmentarze muzułmańskie znajdują się także w innych częściach Łotwy, np. w Daugavpils. Należy zauważyć, że zgodnie z prawem, począwszy od 2012 roku, pogrzeby na Łotwie mogą być prowadzone w obrządku muzułmańskim.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj