Toomas Hendrik Ilves w Krakowie

Kategorie: 

youtube.com

Przyszłość Europy w XXI wieku jest nie do pomyślenia bez aktywnego udziału Polski, polskie słowo ma wagę - powiedział prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, przemawiając w Krakowie na międzynarodowej konferencji „Polska i świat w XXI wieku”.

 

 

 

Estonia oczekuje, że w przeciwieństwie do wielu europejskich krajów, Polska w przyszłości odważy się podjąć wiodącą rolę w rozwiązywaniu problemów Europy i Unii Europejskiej. Jak tu jednak być liderem, jeśli jest się wewnętrznie skłóconym i skupionym zbytnio na sobie? – powiedział Ilves.

     

Wzajemne stosunki Estonii i Polski układają się bardzo dobrze. Oba kraje są sojusznikami zarówno w polityce gospodarczej, jak i zagranicznej. Mówiąc o palących problemach Unii, Ilves powiedział m. in., że najsmutniejsza jest niezdolność do podejmowania decyzji. Skrytykował słabe wyniki wspólnego rynku. Estoński prezydent wezwał do uwolnienia się od egoizmu narodowego. Oczywiście, konieczne jest, aby myśleć o przyszłości Europy, choć niezwykle trudno budować nową Unią Europejską, jeśli w tym samym czasie, niszczona jest ona od wewnątrz.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj