Trwa sezon godowy fok – nie wolno im przeszkadzać

Kategorie: 

youtube.com

Estoński Departament Środowiska przypomina, że nie można przeszkadzać fokom w trwającym do połowy marca sezonie godowym, ponieważ jest to niebezpieczne dla młodych, a zestresowane ssaki mogą również atakować ludzi, pisze BNS.

 

 

 

W Estonii, podobnie, jak w Polsce, występują foki szare i foki obrączkowane. Roland Müüri, doradca w Departamencie Ochrony Środowiska, tłumaczy, że rozmnażają się one w okresie od drugiej połowy lutego do połowy marca.

 

 

Najbardziej zagrożone są foki obrączkowane, które rozmnażają się tylko na lodzie. Ich liczba z roku na rok maleje. Odnotowywany jest za to wzrost populacji foki szarej, która w okresie godowym przebywa na brzegu. Według Müüri, los młodych fok w dużej mierze zależy od pogody w danym roku urodzenia.

 

 

„Estońskie zimy ostatnich dekad były kapryśne, więc śmiertelność maluchów wzrosła nieznacznie. Ważne jest, aby ludzie im nie przeszkadzali, dali możliwość regeneracji i rozwoju” – powiedział Müüri.

 

 

Analizują dane, dotyczące dawnych polowań, naukowcy doszli do wniosku, że sto lat temu w Bałtyku żyło około 80 tys. - 100 tys. fok szarych. Intensywne polowania i zanieczyszczenie morza w latach siedemdziesiątych zmniejszyły liczbę gatunku o 5-7 procent. Szacuje się, że bałtycka populacja tych zwierząt liczy obecnie 30 tys. sztuk i zwiększa się o 5-6 procent rocznie.

 

 

Wzrost populacji w Skandynawii, a od ubiegłego roku także w Estonii, pozwala na umiarkowaną ilość polowań na te zwierzeta. W ubiegłym roku w Estonii odstrzelono dziesięć fok (jedną na wyspie Hiiumaa).

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj