U brzegów Estonii odkryto sowiecki okręt podwodny

Kategorie: 

youtube.com
Rosyjscy nurkowie, eksplorujący dno u wybrzeży Estonii, znaleźli sowiecki okręt podwodny SZCZ-408 (org. Щ-408), który zginął w nierównej walce z hitlerowską flotą w maju 1943 roku i zyskał przydomek „Podwodny Wiking” – podaje RIA Novosti.
 
 
 
 
„Do tej pory wiedzieliśmy o obszarze, gdzie jednostka może spoczywać. Obecnie zidentyfikowaliby to miejsce i mogliśmy dostać się do wnętrza wraku. Podczas prac podwodnych znaleźliśmy sowiecki okręt podwodny” - powiedział Konstantin Bogdanow, szef projektu pn. Pokłon okrętom Wielkiego Zwycięstwa – 2016 (org. Поклон кораблям Великой Победы-2016).
 
 
Rosyjska łódź stoczyła nierówną walkę w pobliżu estońskiej wyspy Vaindloo.
 
 
„Na wszystkich włazach i spodzie łodzi podwodnej widoczne są dziury od pocisków, wystrzelonych z hitlerowskich jednostek. Mamy teraz dowód na zatopienie okrętu”.
 
 
Badania prowadzone są na głębokości 72 metrów. Według szefa ekspedycji, na pokładzie widać dwa działa 45-milimetrowe zwrócone ku lewej stronie, znajdujące się w sytuacji bojowej. We wraku stoją pudła z amunicją i automat PPSZ, należący z pewnością do dowódcy łodzi Pawla Kuźmina, który, według zwyczaju, przybywał prawdopodobnie na mostku podczas nocnej bitwy.
 
 
Wyprawę zorganizowano przy wsparciu spółki Transnieft i, oprócz rosyjskich nurków, wzięli w niej udział także Finowie.
 
 
Przy swoim wojennym patrolu SZCZ-408 pomyślnie przeszedł zaminowany obszar Goglandsky, ale w dniach 21-22 maja 1943 został odkryty przez niemiecki samolot, który naprowadził wrogie okręty. W nocy z 22 maja, kiedy  wyczerpały się zapasy energii i powietrza, łódź musiała się wynurzyć. Potem została zaatakowana przez Niemców i stawiała dzielnie opór w nierównej walce artyleryjskiej. SZCZ-408 nadała przez radio prośbę o pomoc i ponownie ukryła się w głębinach morza. Radzieckie samoloty nie były w stanie w tym czasie dotrzeć w miejsce zdarzenia.
 
 
Przez dwa dni sowiecka załoga toczyła walkę o życie, starając się naprawić wadliwe oprzyrządowanie po ciągłym ataku torped i bomb głębinowych, wystrzeliwanych z niemieckich i fińskich okrętów. 25 maja 1943 roku wszystko ucichło. Wraz z łodzią wody Zatoki Fińskiej pochłonęły  40 członków załogi.
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenKomentarze

Portret użytkownika Jarosław Łazarczyk

Pistolety 45 mm ?!!! Błagam

Pistolety 45 mm ?!!! Błagam poprawcie to. 45 mm to  artyleria, armaty nie pistolety . Jakiś kompletny pacyfista to pisał czy jak .  

0
0

Skomentuj