Ukraina poprosiła Estonię, aby ta nie oddawała Rosji miecza z epoki Wikingów

Kategorie: 

youtube.com

Zdaniem władz w Kijowie, odkryty podczas rutynowej kontroli w Estonii stary miecz Wikingów, może pochodzić z Wołynia na Ukrainie.

 

 

 

Wiktor Kryżanowsky, ukraiński ambasador w Tallinie, skierował do estońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych prośbę, aby nie zwracać Rosji, znalezionego przez estońskich celników, miecza Wikingów, podaje ETV. Zdaniem dyplomaty, odkryty podczas rutynowej kontroli artefakt może pochodzić z Wołynia na Ukrainie.

 

 

Znaleziony w Estonii miecz jest absolutnie podobny do miecza, który zaginął na Ukrainie. Wywieziono go z tego kraju nielegalnie i prawdopodobnie miał trafić do Rosji. Władze w Kijowie przygotowują odpowiednie dokumenty, aby odzyskać zabytek.

 

 

Estońska straż graniczna przechwyciła miecz 02 marca br. podczas rutynowej kontroli rosyjskich samochodów ciężarowych o numerach tranzytowych na posterunku granicznym w Luhamaa (południowo-wschodnia Estonia). Kierowca, obywatel Białorusi, nie miał pozwolenia na transport antyków. Miecz był ukryty w kabinie wśród osobistych rzeczy szofera.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj