W Estonii obywatele mogą kupować leki przez Internet

Kategorie: 

tg

Dziś parlament Estonii podjął decyzję, o możliwości kupowania i sprzedaży leków przez Internet.

 

 

 

 

Sprzedaż leków przez Internet zwiększy ich dostępność, a usługa może być wygodne dla tych, którzy nie mają apteki w pobliżu domu. Ponadto internetowe apteki umożliwiają nabywanie leków, o które ludzie często wstydzą się prosić farmaceutów, stojąc w kolejce do okienka.

 

 

     

Dzisiaj, 27 marca 2013, Parlament przyjął poprawki do ustawy o narkotykach, która znosi zakaz sprzedaży leków przez Internet. Jednocześnie ustanowiono nowe wymogi dla aptek, które mają ograniczyć dostęp do używek. Jakość usług w aptekach internetowych będzie na takim samym poziomie jak w tradycyjnych placówkach farmaceutycznych. Nowe przepisy nie dotyczą leków stosowanych w medycynie weterynaryjnej.

 

 

 

 

Warunkiem zakupu leków jest odnotowanie zakupu leku w centrum cyfrowym recept. Ważna jest więc rola lekarza przypisującego specyfik. Nowe przepisy dotyczą całego terytorium Estonii. Dostawa medykamentu musi być zrealizowana maksymalnie do trzech dni roboczych od momentu złożenia zamówienia. Za dostarczenie leku będzie pobierana niewielka, symboliczna opłata.

 

 

 

Kupowanie leków przez Internet to dobra opcja dla samotnych rodziców, którzy nie mogą zostawić dziecka samego w domu, aby pójść do apteki. Rozwiązanie powinno być korzystne także dla ludzi starszych i samotnych, do których leki będą dostarczane kurierem na prośbę osób, żyjących z dala od swoich krewnych.

 

 

 

Ustawa ma uniemożliwić proceder podrabiania leków i zarazem rozpowszechniania fałszywek. Podobne rozwiązania próbowano wprowadzać  wcześniej w ograniczonym zakresie np. w Niemczech. Estońskie rozwiązania są bardzo innowacyjne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj