W Estonii roboty zastępują ludzi, ale do 2030 r. i tak będzie więcej miejsc pracy

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Zmniejszenie liczby ludności na obszarach wiejskich, niedobory siły roboczej, zapotrzebowanie na nowe umiejętności w wyniku automatyzacji i cyfryzacji - wszystko to wymaga rozwiązania rynku pracy w Estonii i na Łotwie, a zatem potrzebna jest bliższa współpraca między przedsiębiorstwami i instytucjami edukacyjnymi.

 

 

Jest to wniosek ze wspólnej dyskusji ekspertów z Estonii i Łotwy, która odbyła się w fabryce producenta materiałów budowlanych Sakret w Järvamaa w Miao. Gościem honorowym wydarzenia był prezydent Republiki Łotewskiej Raimonds Vejonis, który odbył wizytę państwową w Estonii.

 

Rene Tammist, estoński minister ds. przedsiębiorstw i informatyki, zauważył, że Estonia i Łotwa stoją w obliczu tych samych problemów, czyli starzejącej się populacji i niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej. Aby poprawić sytuację, wymagana jest automatyzacja i cyfryzacja, a także otwartość rządu na rozwój w interesie innowacji. Minister dodał, że luka w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest również kwestią, którą należy się zająć.

 

Przewodniczący Rady Centrum Certyfikacyjnego Certus i profesor nadzwyczajny nauk porównawczych na Uniwersytecie Łotewskim Daunis Auers powiedział, że we wszystkich krajach bałtyckich utalentowani młodzi ludzie wolą mieszkać w miastach. W przyszłości stanie się to poważnym problemem dla całej Europy Północnej, gdzie exodus ludzi z obszarów wiejskich rozpoczął się na początku lat siedemdziesiątych.

 

„Co można zrobić? Nie za dużo, ponieważ trend jest nieunikniony i jeśli chcemy tworzyć strategie na przyszłość, musimy najpierw rozpoznać sytuację. Od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku uważa się, że mieszkańcom miast brakuje świeżego powietrza, ale od tego czasu populacja Sztokholmu wzrosła o połowę. Jest bardzo mało prawdopodobne, że w krajach bałtyckich będzie inaczej ”- powiedział Auers.

 

Mówiąc o decyzjach, Auers wspomniał o polityce łagodzenia, tj. o bardziej efektywnym wykorzystaniu siły roboczej i elastycznym wieku emerytalnym. Małe szkoły zawodowe i ściślejsza współpraca z przedsiębiorstwami to jedna z części rozwiązania. „Korzystanie z zachęt finansowych to druga możliwość. W regionach można stosować różne stawki podatkowe” - dodał Auers.

 

W swoim raporcie główna analityk fundacji Kutsekoda, Ingve Rosenblad, zauważyła, że pomimo zmniejszenia liczby ludności w wieku produkcyjnym, w Estonii jest dziś więcej pracowników niż 5-10 lat temu. „Jest to wynik bardziej elastycznych wzorców zatrudnienia, reformy rynku pracy i częściowo także imigracji, ale teraz jesteśmy dość blisko maksymalnej liczby pracowników” - powiedział Rosenblad.

 

Według Rosenblad, od 2015 r. imigracja przekroczyła pewien poziom, częściowo w wyniku wzrostu płac, a także dlatego, że w 2018 r. wydano 20 tys. krótkoterminowych zezwoleń na pracę obywatelom krajów spoza UE, tj. trzy razy więcej niż w 2017 roku. Sztuczna inteligencja, 5G i przetwarzanie danych w chmurze - te aspekty automatyzacji i digitalizacji mają wyraźny wpływ na rynek pracy. Do 2030 r. około 13% miejsc pracy w Estonii będzie zajmowanych przez maszyny, ale doda to 15% nowych miejsc pracy.

 

Według Rosenblada popularność kształcenia ustawicznego rośnie. Osoby powyżej 25 roku życia stanowią 40% uczniów szkół zawodowych i uniwersytetów. Przedsiębiorstwa coraz częściej współpracują z instytucjami edukacyjnymi. Dobrym przykładem jest Cleveron, który zaoferuje zastosowanie wyższego wykształcenia wraz z rozwojem praktycznych umiejętności w swoim przedsiębiorstwie.

 

„W imieniu Sakret dziękuję uczestnikom z obu krajów za otwartą dyskusję na tematy związane ze wszystkimi przedsiębiorstwami estońskimi i łotewskimi działającymi w miastach i na obszarach wiejskich. Niezależnie od tego, czy chodzi o zwrócenie większej uwagi na regiony, rozwój kształcenia ustawicznego na nowe umiejętności czy współpracę między uniwersytetami i przedsiębiorstwami, nadszedł czas, aby podzielić się doświadczeniami i wspólnie szukać rozwiązań ”- powiedział Kaspars Patsevich, dyrektor wykonawczy Sakret OÜ.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj