W Estonii zaczęły jeździć bezzałogowe autobusy

Kategorie: 

youtube.com

W Estonii zaczęły jeździć bezzałogowe autobusy. Bezzałogowy autobus nie ustąpił pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu i zignorował zielone światło dla pieszych.

 

 

Od kilkunastu dni na ulicach Tallinna w Estonii testowane są bezzałogowe autobusy. Jest to projekt pilotażowy w tej części Europy. Niestety, mimo deklaracji producentów, sprzęt czasem zawodzi. Na razie nie odnotowano żadnych większych incydentów, wymagających interwencji policji, ale doszło do kilku kontrowersyjnych zdarzeń, donosi ERR Uudised.

 

Na przykład, jeden z obserwatorów opisał sytuację, jak bezzałogowa maszyna nie ustąpiła pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu na Alei Mere w Tallinie. Radiowóz jechał na sygnałach i według zasad ruchu drogowego, to jemu przysługiwało pierwszeństwo. Fotograf ERR był również świadkiem sytuacji, gdy autobus zignorował zielone światło, świecące się dla pieszych.

 

Na razie każdy autobus ma opiekuna, który, jeśli jest to konieczne, musi ręcznie obsłużyć wóz. Dziwne, że mimo deklaracji o niezawodności innowacyjnego sprzętu, zdarzają się potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Estońska policja potwierdza, że na razie nie musiała interweniować w związku z uruchomieniem bezzałogowców, ale zaleca ostrożność przy mijaniu tego typu pojazdów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj