W okolicach Pärnu odkryto skarb – ponad 5 tys. monet

Kategorie: 

tg

Dwóch mężczyzn 16 września 2012r. znalazło 5182 monet pochodzących z lat 1447 - 1645. Mężczyźni nie zgłosili odkrycia w Biurze Zarządu Dziedzictwa Krajowego, w Muzeum Archeologicznym, ani w innych instytucjach państwowych. Próbowali sprzedawać monety na własną rękę. Grozi im do pięciu lat więzienia. Wartość znaleziska wyceniana jest na kwotę około 62 tys. euro.

 

 

 

Monety pochodzą z różnych części Europy z okresu lat 1447 - 1645. Skarb ukryto w ziemi prawdopodobnie w okresie wojen polsko – szwedzkich o Inflanty. Znalezisko może mieć duże znaczenie dla Polski.    

 

W Estonii poszukiwacze historycznych pamiątek powinni posiadać specjalne zezwolenia wydawane przez Zarząd Dziedzictwa Krajowego. Zazwyczaj pozwoleniami tego typu dysponują osoby specjalnie przeszkolone. Za przypadkowe, zgłoszone odkrycia, państwo wypłaca gratyfikacje. W historii Estonii największą nagrodę pół miliona koron estońskich trafiło do ludzi na Saaremaa. W 2007 roku znaleziono tam około tysiąca srebrnych monet z dawnych wieków.  

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj