W Tallinie odbyło się uroczyste spotkanie estońskich Polonusów

Kategorie: 

estonczycy.pl

Przeszło tydzień temu, dokładnie 03 maja 2014 roku, w Tallinie odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli środowisk polonijnych. Spotkanie zorganizowano w muzeum wojskowym Estonii, które obecnie znajduje się w byłej posiadłości generała Johana Laidonera. Dlaczego w tym miejscu?  Odpowiedź jest prosta. Generał był związany z Polską, bo poślubił Polkę Marię Kruszewską i przywiózł ją do Estonii.

 

 

 

 

 

W konferencji udział wzięli znamienici goście, w tym Urve Palo – estońska minister kultury, przedstawiciele polskiej ambasady, a także członkowie wspólnot polonijnych z Finlandii, Szwecji, Łotwy i Litwy.

 

 

 

 

Historię estońskiej Polonii przedstawiła Halina Kisłacz. Oficjalnie organizacja powstała w 1989 roku. Obecnie wspiera ona osoby, które starają się zachować i pielęgnować swoją polskość. Ambasador RP w Estonii podziękował minister kultury za wsparcie, jakiego Estończycy udzielają Polakom, żyjącym w Tallinie i nie tylko tam. Przypomniano, że oba narody mają trudne doświadczenia historyczne – jednych i drugich wywożono na Syberię.

 

Foto. S. Perelskaja

 

Urve Palo podziękowała działaczom polonijnym za rozwijanie kontaktów i stosunków pomiędzy Polską, a Estonią. Przedstawiciel fińskich Polonusów pogratulował 25 – lecia istnienia estońskim kolegom, opowiedział o Polakach w Finlandii i zaprosił na obchody stulecia fińskiej wspólnoty, które odbędzie się w Helsinkach (Polonia działa tam nieprzerwanie od 1917 roku).

 

 

Foto. S. Perelskaja

 

Na koniec uroczyście złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego - znajduje się ona w gabinecie Laidonera. Przy tej okazji wspomnieć należy, że Laidoner i Piłsudski przyjaźnili się prywatnie za życia. Kwiaty złożono także pod pomnikiem, upamiętniającym estońskiego generała. Monument usytuowany jest w parku, przylegającym do muzeum. Uroczystości zakończyły się występem zespołu Lajkonik.

 

 

Foto. S. Perelskaja

Foto. S. Perelskaja

Foto. S. Perelskaja

 

Muzeum wojskowe w Estonii: http://www.esm.ee/11542/?id=11542&album_id=11547

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj