W wodach Estonii odkryto wrak łodzi podwodnej, która zatonęła podczas drugiej wojny światowej

Kategorie: 

youtube.com

Estoński archeolog Vello Mäss, który bada miejsce odkrycia zatopionego okrętu podwodnego z okresu drugiej wojny światowej na północy od wyspy Naissaar, uważa, że jest to łódź Shch-317 (ros. Щ-317). Wrak jednostki znalazł statek badawczy Jakoba Prei z Departamentu Dróg Wodnych Estonii pod koniec 2017 roku.

 

 

Badania sonaru wykazały, że może to być radziecka łódź podwodna serii X. Korpus łodzi, według wstępnych danych, mierzy 57-59 m długości, 6-7 m szerokości i 7 m wysokości. Wstępnie sugerowano, że może to być łódź podwodna Kalev, zbudowana w Wielkiej Brytanii dla przedwojennej Estonii, a po utracie niepodległości przez ten kraj w 1940, stała się częścią radzieckiej floty wojennej. Do poszukiwań Kaleva powrócono w 1991 roku, kiedy Estonia znowu odzyskała niepodległość, ale bez powodzenia.

 

 

Mäss odwiedził miejsce odkrycia łodzi podwodnej. Miejsce spoczynku okrętu penetrował robot z trałowca Ugandi, ale nadal nie można dokładnie określić, jaki to rodzaj jednostki, gdyż nie namierzono numeru bocznego. Archeolog potwierdził, że na pewno nie jest to Kalev.

 

 

Na podstawie zebranych do tej pory informacji można przypuszczać, że jest to jeden z trzech radzieckich okrętów podwodnych, które nie zostały nigdy znalezione, tj. Shch-302 (ros. Щ-302), Shch-308 (ros. Щ-308), Shch-317 (ros. Щ-317). Mäss twierdzi, że jest to najprawdopodobniej Щ-317, która wpłynęła na minę latem 1942 roku. Uchodziła ona za jedną z najsłynniejszych sowieckich łodzi podwodnych na Bałtyku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj