46 tys. osób w Estonii zmaga się z łuszczycą

Kategorie: 

W Estonii na przewlekłą łuszczycą cierpi 3% populacji, czyli około 46 tys. ludzi. Więcej niż jedna trzecia Estończyków nie wie, co to za choroba, a 9% uważa, że łuszczyca jest zaraźliwa. Wyniki takie ogłosiła firma  farmaceutyczna Janssen i Turu - uuringud. Choroba ta jest postrzegana źle, ponieważ wpływa na wygląd człowieka, a dodatkowo reakcje innych mogą powodować stres u chorych.

 

 

 

Badania te przeprowadzono, aby dowiedzieć się, gdzie docelowo i jakie informacje przekazać, aby ułatwić życie osobom żyjącym z łuszczycą. Analiza wykazała, że w co dziesiątej rodzinie w Estonii istnieje osoba z łuszczycą, a jeden na pięciu ma przyjaciela z taką dolegliwością. 3% respondentów przyznało, że sami cierpią na łuszczycę - co oznacza, że wśród estońskich mieszkańców w wieku 15 do 74 lat, jest 45.688 pacjentów.

 

 

 

Jest pierwsze badanie tego typu, w którym tak dokładnie oszacowano liczbę chorych. Wcześniej istniały dowody empiryczne, że w Estonii może być 30 - 40 tysięcy pacjentów z łuszczycą. Ankieta potwierdziła te przewidywania. Ponad połowa respondentów (58%) wie, co to jest łuszczyca, a ponad jedna trzecia (36%) nie. Około jedna dziesiąta (9%) respondentów uważa łuszczycę  za chorobę zakaźną, a około 30% nie można powiedzieć, czy łuszczyca jest chorobą zakaźną, czy nie. W ciągu ostatnich dwudziestu lat, świadomość ludzi dot. łuszczycy uległa poprawie. Przyczyniła się do tego niewątpliwie dostępność informacji w Internecie.

 

 

 

Zgodnie z oczekiwaniami, badanie wykazało, iż najlepiej poinformowane są kobiety, ludzie w średnim wieku i osoby z wykształceniem wyższym. Łuszczyca to przewlekła, często rodzinna i niezakaźna choroby skóry z nawrotami spowodowanymi aktywacją limfocytów T i wydzielanych przez nie cytokin. Dzieje się tak za sprawą szybkiego podziału komórek. Zdrowa skóra odradza się mniej więcej co 28 - 40 dni. Jest to czas potrzebny komórkom na wydostanie się z głębszych warstw skóry na jej powierzchnię. Łuszczyca z niewiadomego powodu zaburza produkcję komórek w pewnych miejscach. Wówczas komórka potrzebuje jedynie 3 dni na wydostanie się. Taka komórka jest słaba i zdegenerowana. Komórki łuszczycowe starzeją się w ciągu 2 - 3 dni, a następnie zbierają i tworzą na powierzchni skóry miejsca złuszczające się o różnych rozmiarach.

 

 

 

Jednym ze sposobów leczenia łuszczycy są terapie błotne, z których można skorzystać na zachodnim wybrzeżu Estonii w Haapsalu. Chore części ciała pokrywa się błotem i ogrzewa np. w saunie. Kąpiele błotne w Haapsalu po raz pierwszy zastosowano w trzeciej dekadzie dziewiętnastego wieku. Terapia błotna jest szczególnie wskazany w leczeniu chorób mięśni, stawów, kręgosłupa i niektórych chorób skóry tj. łuszczyca. Więcej informacji:Źródło: http://m2.err.ee/uudisederr/264640

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image