Czy Stalin z premedytacją uchował estoński Korpus Strzelców przed niechybną śmiercią pod Stalingradem?

Kategorie: 

Na początku lutego minie siedemdziesiąta rocznica bitwy pod Stalingradem. Zginęło w niej ponad milion żołnierzy. W młyn walki trafił prawie, walczący po stronie Armii Czerwonej, estoński Korpus Strzelców.

 

 

 

Było w nim wtedy około 18 tys. żołnierzy. Jeśli wysłanoby ich do Stalingradu, nic by po nich nie zostało – powiedział sekretarz Moskiewskiego Stowarzyszenia Weteranów estońskiego Korpusu Strzeleckiego Valentine Villemsoo, który wówczas, jak większość estońskich żołnierzy, miał 19 lat - pisze Eesti Päevaleht.

 

 

 

W walkach trwających pięć miesięcy Armia Czerwona straciła 90% walczących. Mówiąc obrazowo, średnia życia żołnierza trwała 24 godziny. Pułk ok. dwóch tysięcy osób, istniał średnio trzy lub cztery tygodnie , mówi Villemsoo i zapytuje retorycznie: co by po nas zostało?

 

     

Estoński Korpus Strzelecki i tak nie miał dużo szczęścia. Wysłano ich do boju bliżej domu, pod Wielki Łuki w rejon Pskowa. Trwały tam krwawe walki . Zginęło tam co najmniej sześć i pół tysiąca ludzi. Wielu jednak przetrwało. Sam Villemsoo został ranny na polu walki dwa razy, ale dożył dziewięćdziesiątki  i wiosną tego roku będzie obchodzić swoje urodziny.

 

 

 

Panuje przekonanie, że wysłanie Estończyków pod Staliningrad, wstrzymał Nicholas Karotamm, człowiek nadzwyczaj oddany Stalinowi i zarazem ówczesny szef Komunistycznej Partii Estonii. Odważył się on poskarżyć wodzowi. Powiedział Stalinowi: jeśli korpus padnie pod Stalingradem, z kim będziemy wyzwalać Estonię od Niemców?

 

 

 

Stalin pomyślał zapewne, że w wystąpieniach Karotamma jest ziarno prawdy. I podobno następnego dnia nakazał zaprzestania wysyłania estońskiego Korpusu Strzelców do walk o Stalingrad. Villemsoo twierdzi, że opowiedział mu tę historię były szef obrony cywilnej ESSR gen. Vello Vare, który w czasach sowieckich dokładnie przestudiował historię Korpusu. W historiografii brak jednak dowodów na potwierdzenie czynu Karotamma.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image