Dlaczego zbombardowano Tallinn w marcu 44-tego?

Kategorie: 

Każdego roku Estończycy obchodzą rocznicę zbombardowania Tallina przez samoloty radzieckie. Data 9 marca 1944 r. kojarzona jest w Estonii z okrutnym, barbarzyńskim i bezsensownym atakiem.

 

 

 

 

W akcji wziął wówczas udział 240 pułk samolotów dalekiego zasięgu. Regiment tych bombowców dokonał podczas wojny setki lotów bojowych. Naloty na Tallinn były kolejnym epizodem wojennym dla radzieckich pilotów. W Tallinie 09 marca czci się pamięć zmarłych i co jest łatwe do zrozumienia – przeklina tych, którzy bombardowali miasto.

     

W 1944 roku Rosjanie, przygotowując się do ofensywy na Bałtyku,  planowali zrzucić bomby na Wilno, Rygę i Tallinn. Bomby spadły jednak tylko na Tallinn na długo przed rozpoczęciem ofensywy. Dlaczego? Tylko dlatego, że Stalin chciał nagle zniszczyć spokojniejszych Estończyków? Wydaje się, że wielu naprawdę w to wierzę...Obiekty wojskowe nie były jedynie celem tych ataków.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika KazOle

1944 Estonia, widocznie nie

1944 Estonia, widocznie nie było już Niemieckich V-2 z głowicami jądrowymi. Uprzedzam brzmi to jak bajka, choć nią nie jest. Niemcy mieli broń jądrową i dlatego rosjanie nie atakowali Litwy, łotwy i Estonii. Po prostu nie zbliżali się. Te niemieckie głowice jądrowe zostały ewakuowane w 1944 roku gdy ostatni Niemcy  (uciekinierzy z Prus) opuścili Estonię. Głowice jądrowe zostały przejęte przez Amerykanów w 1945 roku podczas kapitulacji Niemiec i zostały zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki. Amerykanie wyprodukowali własną broń jądrową dopiero kilka lat po wojnie. Oszukano społeczeństwo USA opadatkowując je kosztami rzekomego wyścigu zbrojeń jądrowych. Hitler nie użył broni jądrowej bo dowiedział się, że może powodować zmiany genetyczne, a jak wiadomo miał hopla na punkcie czystości rasy. Japonia miała też broń jądrową i dlatego rosjanie w 1945 roku nie zbliżali się bliżej jak do linii demarkacyjnej, która do chwili obecnej dzieli Koreę na dwie części.

0
0

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image