Na dnie Bałtyku znaleźli pięć rosyjskich okrętów wojennych z czasów pierwszej wojny światowej

Kategorie: 

Międzynarodowa wyprawa pn. „Wielka Wojna - sto lat milczenia” (ros. Великая война - сто лет безмолвия) znalazła na dnie Bałtyku pięć okrętów wojennych, które zaginęły w czasie pierwszej wojny światowej w latach 1914 – 1918 – podaje Interfax.

 

 

 

 

Tak więc, w Zatoce Fińskiej, 50 km na południe od miasta Hanko, gdzie działali przedstawiciele rosyjskiego stowarzyszenia „Pokłon Okrętom Wielkiego Zwycięstwa” (ros. Поклон кораблям Великой победы) i fińskiego klubu „Divers Projekt Dark” odkryto miejsce spoczynku dwóch jednostek tj. Prowodnik (ros. Проводник) i Wzryw (ros. Взрыв).

 

 

 

Trawler Prowodnik zatonął w Morzu Bałtyckim na początku wojny, wpływając na pole minowe 27 sierpnia 1914 roku. Statek spoczywa na głębokości 90 metrów przy ujściu z Zatoki Fińskiej. Na pokładzie znajdują się szczątki jedenastu członków załogi.

 

 

 

Trałowiec Wzryw rozbił się 28 maja 1916 przy ustawianiu miny. Zginęło 19 marynarzy. Ich szczątki spoczywają na głębokości 65 metrów.

 

 

 

W odległości 19 kilometrów od Hanko na głębokości 60 metrów spoczywa krążownik Pallada. Zatonął 28 września 1914 roku od uderzenia torpedy, wystrzelonej z niemieckiego okrętu podwodnego U- 26. Wszyscy ludzie, przebywający na pokładzie, zginęli. Oficjalnie mówi się o 598 osobach. W tym roku Rosjanie obchodzą setną rocznicę tej tragedii.

 

 

 

W sumie podczas wyprawy na Bałtyku znaleziono pięć wraków rosyjskich okrętów wojennych na różnych głębokościach - od 65 do 95 metrów.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image