Estończycy i UE pomogą odrestaurować twierdzę w Iwangorodzie

Kategorie: 

Twierdza w Iwangorodzie ma odzyskać dawny blask dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Wspólny projekt Muzeów Regionu  Leningradzkiego i Rady Miasta w Narwie został zatwierdzony w Brukseli, donosi Vesti.ru. Realizacja wspólnego, rosyjsko – estońskiego przedsięwzięcia potrwa blisko dwa lata. Odbudowa i naprawa twierdzy będzie kosztować 7 mln euro.

 

 

 

 

W obrębie twierdzy odrestaurowana zostanie prochownia. W otoczeniu starych murów i na dziedzińcu zostanie utworzone nowoczesne centrum wystawowe i konferencyjne. Iwangorodzką warownię wybudował książę Ivan III pod koniec XV wieku. UE potraktowała Narwę i Iwangorod, jako jeden obiekt kulturowy.

 

 

 

 

Na mapie Iwangorodu (est. Jaanilinn, fin. Iivananlinna, ros. Ивангород) należy szukać w Rosji, w regionie leningradzkim. Miasto leży nad rzeką Narwa (naprzeciwko estońskiego miasta Narwa), 147 km na zachód od Petersburga. Iwangorod powstał, jako twierdza w 1492r. Wybudował go książę moskiewski Iwan III. Miasto zostało nazwane na jego cześć. Iwangorod to twierdza słynąca z grubych murów i dziesięciu wież.

 

 

 

 

W XVI wieku Iwangorod był wielokrotnie atakowany przez Niemców, Szwedów i Polaków. W XVII wieku był głównie w rękach Szwedów (po wojnie inflanckiej 1581-1590). W 1704 twierdza została zajęta przez wojska rosyjskie w czasie Wielkiej Wojny Północnej. Potem znaczenie Iwangorodu zmalało. W 1920 roku, zgodnie z warunkami traktatu pokojowego zawartego w Tartu, Iwangorod znalazł się w granicach Estonii. Po wchłonięciu Estonii przez Związek Radziecki w 1940 roku, miasto pozostawało w granicach administracyjnych nowo utworzonej Estońskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Ustanowienie granicy między Estonią, a sowiecką Rosją wyznaczono wzdłuż rzeki Narwa (24 listopada 1944). W wyniku tego Iwangorod i Narwa znalazły się w dwóch różnych republikach radzieckich. W 1991 roku, kiedy Estonia odzyskiwała niepodległość, Rosja nie była związana ustaleniami traktatu pokojowego w Tartu. Iwangorod pozostał w granicach Rosji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image