Estonia boi się powtórki krymskiego scenariusza w północno – wschodniej części swojego terytorium

Kategorie: 

Od kilku dni media estońskie informują, że mieszkańcy boją się powtórki scenariusza krymskiego w północno – wschodniej części Estonii – podają Novosti Estonii.

 

 

 

Według tych, którzy drążą temat, zagrożone są północno – wschodnie obszary Estonii, zamieszkiwane w większości przez ludność rosyjskojęzyczną.

 

 

 

Rządy państwa europejskich uważają, że referendum na Krymie było bezprawne. Mimo to Półwysep przeszedł w ręce Federacji Rosyjskiej. Są ludzie, którzy obawiają się, że Kreml będzie wkrótce zwracał większą uwagę na inne, głównie rosyjskojęzyczne, regiony za granicą.

 

 

Jeden z tych regionów, zdaniem analityków, znajduje się w północno – wschodniej części Estonii, który ma strategicznie ważne położenie. Ziemie te są domem dla dużej społeczności rosyjskojęzycznej (chodzi o okolice Narwy, gdzie rosyjskojęzyczna ludność stanowi 97%).

 

 

Niektórzy Estończycy popadają w paniką i szkicują pesymistycznie analogiczny scenariusz rodem z Półwyspu Krymskiego. Swoim problemem próbują zainteresować rządy państw europejskich i NATO. Zagrożone tereny wizytował w ostatnich dniach ambasador Stanów Zjednoczonych w Estonii.

 

 

Estonia chce, aby amerykańskie okręty wojenne stacjonowały w jej portach. Bałtowie są także zainteresowani rozmieszczeniem tarczy antyrakietowej na swoim terytorium, a w Narwie planują otworzyć szkołę podoficerów dla sił pokojowych NATO.

 

 

Z kolei Philip Breedlove, dowódca sił NATO w Europie powiedział, że wśród środków, które mogą zostać użyte, jest wysłanie sił amerykańskich na terytorium państw sojuszniczych w Europie Wschodniej. I nie chodzi tylko o Amerykanów, ale także o innych członków Sojuszu…

 

 

Nie wyczerpano jednak jeszcze wszystkich narzędzi dyplomatycznych. Polityczni przywódcy europejscy uważają, że konflikt uda się rozwiązać środkami pokojowymi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika Marek Szlosarczyk

Jak  w dalszym ciagu beda

Jak  w dalszym ciagu beda ustępować Putinowi  to zatrzyma sie w Paryżu ( tam też jest mniejszośc rosyjska - potomkowie tych co uciekli przed sowiwckim rajem Lenina ).

0
0

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image