Estońscy naukowcy opracowują szczepionkę przeciwko wirusowi Zíka

Kategorie: 

Naukowcy z Uniwersytetu Tartu otrzymali środki na opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi Zíka. Pierwsze wyniki badań przedstawią po dwóch lub trzech miesiącach pracy, donosi estońska telewizja.

 

 

 

Na opracowanie szczepionki przeciwko chorobie, która jest roznoszona przez komary w krajach tropikalnych, naukowcy z Tartu otrzymali 60 tys. euro. W pracy wykorzystują metodę odwrotnej genetyki, które pozwala na zmianę struktury wirusa w celu lepszego zrozumienia, jak on funkcjonuje.

 

 

„Zaczynamy opracować system odwróconej genetyki wirusa Zíka. To jest nasze główne narzędzie. Oczekujemy, aby pójść jeszcze dalej i określić ewentualne szczepionki z obu naszych własnych źródeł"- powiedział wirusolog, profesor Andres Applied z Tartu.

 

 

I chociaż opracowanie szczepionki w Tartu właśnie się rozpoczęło, eksperci są dobrej myśli i spodziewają się pierwszych wyników w ciągu dwóch do trzech miesięcy. Następnie rozpocznie się proces ich testowania.

 

 

Wirus Zika jest najbardziej rozpowszechniony w Ameryce Południowej - rekordowe liczby przypadków zachorowań odnotowano w Brazylii i Kolumbii. Jednak w ostatnim czasie zidentyfikowano przypadki zakażeń także w Europie, głównie u turystów, powracających z krajów Ameryki Łacińskiej. Wirus nie powoduje poważnych powikłań u dorosłych, ale jest to bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ powoduje szereg nieprawidłowości u płodu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image