Finlandia pozyskała cenne archiwum dotyczące negocjacji między Rosją i Szwecją

Kategorie: 

Narodowe Archiwum Finlandii kupiło w Szwecji cenne zbiory dokumentów. Zakupiono rodzinne materiały archiwalne hrabiego Kurta von Stedingka, który w 1809 brał udział w negocjacjach pokojowych między Szwecją i Rosją. Określono wówczas przyszłe granice Wielkiego Księstwa Finlandii w Imperium Rosyjskim, donosi YLE.

 

 

 

Dokumenty te są wciąż słabo poznane. Wyłania się z nich tło negocjacji prowadzonych przez Stedingka, jak również dostarczają one nowych informacji o dowodzonej przez niego brygadzie dragonów Karelii w wojnie rosyjsko - szwedzkiej w latach 1788 - 1790.  Zakupione materiały zostaną dostarczone do Finlandii w lecie.

 

 

 

Kurt von Stedingk  był szwedzkim oficerem i dyplomatą, który odegrał znaczącą rolę w szwedzkiej polityce zagranicznej. Urodził się na Pomorzu w 1746 roku (niemiecka gmina Murchin, wieś Lentschow, siedem kilometrów od Anklam w północno – wschodnich Niemczech). Studiował na Uniwersytecie w Uppsali. W 1799 roku walczył w amerykańskiej wojnie o niepodległość, gdzie został ciężko ranny. Podczas wojny rosyjsko – szwedzkiej, zapoczątkowanej przez króla Gustawa III w 1788, von Stedingk dowodził słynną brygadą Savolax. Wówczas teoretycznie słabsi Szwedzi pokonali silniejszych Rosjan. Za ten czyn von Stedingk został awansowany do stopnia generała majora. Przez dwadzieścia lat pełnił rolę ambasadora w Rosji. W latach 1808 -1809 był naczelnym dowódcą podczas wojny rosyjsko – szwedzkiej w Finlandii, która wówczas należała do Szwecji. Dzięki jego bardzo dobrym stosunkom z rosyjską rodziną cesarską, udało się później złagodzić ostre warunki negocjacji pokojowych, choć Szwecja utraciła Finlandię na rzecz Rosji. W bitwie pod Lipskiem dowodził Szwedami przeciwko Napoleonowi. Awansowano go na feldmarszałka. Kurt von Stedingk  zmarł w wieku 90 lat w Sztokholmie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika Gleyciane

Emigrant mf3wi:Polityka

Emigrant mf3wi:Polityka dziel i rządź dała Polsce marne rezultaty. Nie wiem jak się ma dzis grupa wyrzechhsadzka ale Polska nigdy nie powinna stracic z oczu tej srodkowoeuropejskiej perspektywy. Austryjace i Czesi są tak samo ostrożni w polityce z Niemcami i Rosją a jednak przez 10 ostatnich lat nic nas z nimi nie zbliżyło przynajmniej tak to wygląda z perspektywy międzynarodewej.Polska musi rozumieć i szanować skutecznosc polityki opartej na porozumieniach bilateralnych i sama taką politykę uprawiać na arenie międzynarodowej. Oczywiscie nasz obecny cicho-ciemny minister się do tego zupełnie nie nadaje.

0
0

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image