Kategorie:
Narodowe Archiwum Finlandii kupiło w Szwecji cenne zbiory dokumentów. Zakupiono rodzinne materiały archiwalne hrabiego Kurta von Stedingka, który w 1809 brał udział w negocjacjach pokojowych między Szwecją i Rosją. Określono wówczas przyszłe granice Wielkiego Księstwa Finlandii w Imperium Rosyjskim, donosi YLE.
Dokumenty te są wciąż słabo poznane. Wyłania się z nich tło negocjacji prowadzonych przez Stedingka, jak również dostarczają one nowych informacji o dowodzonej przez niego brygadzie dragonów Karelii w wojnie rosyjsko - szwedzkiej w latach 1788 - 1790. Zakupione materiały zostaną dostarczone do Finlandii w lecie.
Kurt von Stedingk był szwedzkim oficerem i dyplomatą, który odegrał znaczącą rolę w szwedzkiej polityce zagranicznej. Urodził się na Pomorzu w 1746 roku (niemiecka gmina Murchin, wieś Lentschow, siedem kilometrów od Anklam w północno – wschodnich Niemczech). Studiował na Uniwersytecie w Uppsali. W 1799 roku walczył w amerykańskiej wojnie o niepodległość, gdzie został ciężko ranny. Podczas wojny rosyjsko – szwedzkiej, zapoczątkowanej przez króla Gustawa III w 1788, von Stedingk dowodził słynną brygadą Savolax. Wówczas teoretycznie słabsi Szwedzi pokonali silniejszych Rosjan. Za ten czyn von Stedingk został awansowany do stopnia generała majora. Przez dwadzieścia lat pełnił rolę ambasadora w Rosji. W latach 1808 -1809 był naczelnym dowódcą podczas wojny rosyjsko – szwedzkiej w Finlandii, która wówczas należała do Szwecji. Dzięki jego bardzo dobrym stosunkom z rosyjską rodziną cesarską, udało się później złagodzić ostre warunki negocjacji pokojowych, choć Szwecja utraciła Finlandię na rzecz Rosji. W bitwie pod Lipskiem dowodził Szwedami przeciwko Napoleonowi. Awansowano go na feldmarszałka. Kurt von Stedingk zmarł w wieku 90 lat w Sztokholmie.
Komentarze
Skomentuj