Fińskie tradycje lotnicze w Kotka

Kategorie: 

Z okazji Dnia Kobiet otwarte zostanie Muzeum Lotnictwa w Kotka i będzie czynne od 11:30 do 16.00. W ciągu roku placówka dostępna jest dla zwiedzających od maja do września w godz. od 10 do 18.00. W muzeum można zobaczyć rzadkie samoloty, a latem polatać szybowcem z doświadczonym instruktorem.

 

 

 

 

Muzeum Lotnictwa prowadzi Karhula Aeroklub. Jakiś czas temu członkowie klubu wpadli na pomysł, aby przechowywać stare samoloty. Pierwszy eksponat, szybowiec Harraka, wsadzono tam na przechowanie w 1959 roku. Oficjalnie muzeum uruchomiono w sierpniu 1992 roku, kiedy Fińskie Siły Powietrzne przekazały w depozyt emerytowany CM Fouga 170 Magister FM - 43. Samolot ten początkowo przechowywany był w hangarze dla paralotni. W 1995 roku wybudowano nowy hangar. W 2005 roku eksponowano już wiele samolotów na powierzchni 600 m2.  Rozbudowa muzeum została zakończona w 2008 roku.

 

 

 

 

Aeroklub, oprócz podtrzymywania tradycji lotniczych Karhula, pielęgnuje dziedzictwo szwadronu Hävittäjälentolaivue 34 (Fińskie Siły Powietrzne). Stacjonował on na lotnisku Kymi w czasie wojny. Lotnisko w Kymi wybudowano w okresie II wojny światowej w latach 1942 – 43. Finowie z Hävittäjälentolaivue 34 latali wówczas na niemieckich Messerchmittach Bf 109G i bronili przestrzeni powietrznej nad miastem Kotka.

 

 

 

 

Adres muzeum: Lentomuseo, Lentokentantine 234, 48720 Kotka

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image