Latem Krusenstern zacumuje w porcie Sillamäe

Kategorie: 

W 2013 roku minie dziesięć lat od rozpoczęcia budowy portu w Sillamäe. W lipcu, podczas obchodów Dni Portu, przewidziano wiele imprez. Do Sillamäe przypłynie słynny Krusenstern. Żaglowiec zacumuje w Estonii 15 - 16 lipca.

 

 

 

Wiceburmistrz Eevi Paasmäe powiedziała, że jest dużo chętnych, którzy będą chcieli dostać się na pokład. Żaglowiec będzie odbywał krótkie rejsy wycieczkowe, ale zabierze jedynie nielicznych, wcześniej umówionych pasażerów. Krusenstern będzie pływał z turystami po zatoce naprzeciwko miasta, tak aby ludzie mogli go zobaczyć z brzegu. Dni Morza potrwają kilka dni. Między 13, a 16 lipca 2013r. zaplanowano koncerty, festyny, jarmarki, grillowanie, wydarzenia sportowe, w tym turniej siatkówki na miejskiej plaży.

 

 

 

Krusenstern przypłynął dwa lata temu do Tallina, stając się główną atrakcją Dni Morza w 2011. Jego wizycie w porcie towarzyszyły fajerwerki i eskorta rozmaitych jednostek. Na nadbrzeżu tallińskiego portu witały go wówczas tysiące obywateli. I nawet ulewny deszcz nie rozgonił kilometrowych kolejek ludzi, oczekujących wejścia na pokład. Tak wielka była chęć spotkania Estończyków z legendarnym żaglowcem.

 

 

 

 

Krusenstern (ros. Крузенштерн) – żaglowiec czteromasztowy. Jeden z najpiękniejszych i zarazem największych na świecie. Wybudowano go 1926 roku w stoczni w niemieckim Wesermünde (obecnie Bremerhaven). Żaglowiec przystosowany jest do szkolenia kadetów i przewożenia towarów. Kursował między portami Europy, Ameryki Południowej i Australii. W 1946 roku został przejęty przez ZSRR w ramach odszkodowań wojennych. Padua, bo taką nazwę nosił przez jakiś czas przed wojną, była ostatnim w historii wybudowanym wielkim żaglowcem handlowym. Rosjanie nadali mu obecną nazwę na cześć Adama Johana Von Krusensterna (dowódca pierwszej rosyjskiej wyprawy dookoła świata podjętej w latach 1803 - 06 na statkach Nadieżda i Newa). W latach 1980 – 1991 portem macierzystym jednostki był Tallinn, a od 1991 rodzimym portem Krusensterna jest Kaliningrad. Długość żaglowca: 114,5 m; szerokość: 14,05 m, wysokość masztu od pokładu: 54,00 m*.

 

 

 

*Źródło informacji: http://www.krusenstern.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image